Podsumowanie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego – Teraz polski

Podsumowanie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego – Teraz polski
Obchody
Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego – Teraz polski!
Warszawa, Empik Junior, 21.02. 2008 r.

 

 
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, organizowane przez Langenscheidt Polska oraz Empik Junior, rozpoczęła wielka klasówka. Dyktando, przygotowane przez wydawnictwo poprowadziła Jolanta Fajkowska. – Nikt się chyba nie spodziewał tak dużego zainteresowania dyktandem – mówi Agnieszka Mizak z Wydawnictwa Lagenscheidt Polska – obawialiśmy się, że dyktando wywoła w gościach Empiku niemiłe wspomnienia związane ze szkolnymi sprawdzianami, ale widać, że lubimy kontrolować stan swojej wiedzy o języku polskim, co bardzo cieszy. W wielkiej klasówce wzięło udział blisko 60 osób, w tym kilku obcokrajowców!

Oficjalną część Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego otworzyła konferencja prasowa, w której udział wzięli między innymi przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów, Polskiej Izby Książki, a także mediów. – Dzień Języka Ojczystego obchodzimy w Polsce dopiero po raz drugi – powiedział Przemysław Nowogórski z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – myślę jednak, że to święto zagości na stałe w naszym kalendarzu.

Po części oficjalnej przyszła pora na drugą odsłonę zabawy.


W konkursach, prowadzonych przez znanych z programu Europa da się lubić Kevina Aistona i Conrado Moreno brali udział i starsi, i młodsi. – W obu konkursach postawiliśmy przede wszystkim na wiedzę ogólną, dotyczącą języka polskiego i angielskiego – komentuje Agnieszka Mizak z Wydawnictwa Langenscheidt. – Popularność tych konkursów świadczy o tym, że język polski nas interesuje, nie tylko jako przedmiot w szkole. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się także trzeci konkurs zorganizowany przez Langenscheidt, tym razem we współpracy z portalem onet.pl. Internauci mieli za zadanie wybrać najśmieszniejsze polskie słowo. Wśród ponad tysiąca propozycji znalazły się takie wyrazy jak mamałyga, berbeć i farfocel, a tytuł najśmieszniejszego zdobył… dzyndzel.

Punktem kulminacyjnym Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego okazała się jednak dyskusja panelowa z udziałem profesora Andrzeja Markowskiego, przewodniczącego Rady Języka Polskiego i jednego z najbardziej znanych polskich językoznawców.

W spotkaniu, prowadzonym rzez Jolantę Fajkowską, wzięli udział również Conrado Moreno i Kevin Aiston. Markowski wiele uwagi poświecił codziennemu językowi Polaków, który jest według niego odbiciem współczesnych obyczajów w ogóle. – Z miłością do języka jest tak jak z każdą inną miłością – mówił Markowski. – Nie można nikogo zmusić do miłości, ale – z drugiej strony – każdą miłość trzeba pielęgnować. Język nie jest, według Markowskiego, jedynie narzędziem komunikacji, ale dobrem samym w sobie. – Brak szacunku do języka sprawia, że niektórzy mówią o „upadku polszczyzny” – twierdzi profesor – ja mówiłbym raczej o upadku kultury życia codziennego, której język jest ważnym elementem.

Zainteresowanie, jakim cieszyła się impreza, pozwala mieć nadzieję, że nie jesteśmy tak obojętni na kwestie językowe, jak mogłoby się wydawać. Polszczyzna nas obchodzi, chcemy wiedzieć, jak się powinno mówić i pisać. Intrygują nas dylematy w rodzaju przeciwmgielny i przeciwmgłowy, wziąć i wziąść, pleć, pielić i plewić. Lubimy także bawić się językiem, a to najlepszy dowód na to, że nie wszystko stracone!


Program Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego -Teraz polski!
w Empiku Junior, 21.02.2008 r

godz. 12.30-13.30 Dyktando dla gości Empiku Junior
godz. 14.00-14.30 Ogłoszenie wyników dyktanda i rozdanie nagród
godz. 14.30-15.30 Oficjalne otwarcie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
godz. 15.30-16.30 Konkurs dla klientów Empiku Junior, prowadzi: Conrado Moreno
godz. 16.30-17.30 Konkurs dla klientów Empiku Junior, prowadzi Kevin Aiston
godz. 17.30-18.30 Spotkanie z prof. Andrzejem Markowskim, Conrado Moreno oraz Kevinem Aistonem 

 

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.