Kulturalny listopad w Big Book Cafe

Przegląd

UCIECZKA OD JESIENI!

BIG BOOK CAFE URZĄDZA LITERACKIE WYPRAWY W CZASIE

głośne premiery / literackie Andrzejki / śniadania z prasą

W listopadzie Big Book Cafe: czytanie psalmów Leonarda Cohena i zapisków Andrzeja Wajdy. Prowokujący stand-up Magdaleny Parys, poszukiwanie miast idealnych z Pauliną Wilk. Jedziemy tramwajem sprzed pół wieku, czytamy stuletnią prasę, a pisarze i krytycy wróżą przyszłość literatury z wosku, fusów oraz książek.

W piwnicy leży czarny skórzany płaszcz, nosił go dziadek SS-man. Płaszcz przetrwał wojnę i Norynbergę, od trzech pokoleń nie wiadomo, co z nim zrobić. Zalega jak niezałatwiona sprawa, wyrzut sumienia i przyczynek do nienawiści. Od tego płaszcza rozpocznie się komiczny i prowokujący stand-up literacki, który Magdalena Parys – polska pisarka mieszkająca w Niemczech – zaprezentuje w piątek, 24.11 w oryginalnej serii w Big Book Cafe. „Szkopy, Szwaby i dziadek w Wehrmachcie“ to opowieść o niesłabnących uprzedzeniach Polaków wobec Niemców, o tym jak każdym berlińskim hipsterze uporczywie widzimy hitlerowskiego wnuka, a w języku niemieckim – „szwabską mowę“. Autorka wdrapie się na barykadę stereotypów i uprzedzeń, by je z dowcipem i swadą zdetonować. Będzie huk: Parys nie boi się obśmiewać mitów, w ich miejsce bezlitośnie mówi całą prawdę o niestrasznych sąsiadach. Uwaga: widzowie proszeni są o zabranie ze sobą poczucia humoru
i odrobiny dystansu. Bilety już w sprzedaży na www.bilety24.pl oraz w Big Book Cafe.

Dowcip przyda się podczas Literackich Andrzejków, gdy w towarzystwie autorów, dziennikarzy i krytyków odbędzie się wróżenie przyszłości. Krzysztof Varga, Anna Dziewit-Meller, Paweł Goźliński i Weronika Wawrzkowicz będą przelewać wosk, czytać z fusów, ustawiać ciągi książek, by zawczasu odkryć, o czym będą ich kolejne powieści, kto napisze bestseller w 2018 roku, kto dostanie Nike i jaki gatunek stanie się modny. Czytelnicy sprawdzą własne zdolności prognostyczne. W środę, 29.11 od godz. 19.00 przepowiedniom towarzyszyć będzie rozmowa o literackim jutrze i o tym, co i jak będziemy czytać za sto lat.

Także w listopadzie Big Book Cafe zaprasza na ważne premiery. „Księga Miłosierdzia“ Leonarda Cohena to zbiór psalmów, jego wydanie specjalne ukazuje się w pierwszą rocznicę śmierci barda. Tom wypełniają utwory przesycone gniewem, rozpaczą, ale też błogosławieństwem – w środę, 9. 11 o 19.00 wybrzmią w aktorskich interpretacjach, a o świecie bez Cohena będzie mówił Daniel Wyszogrodzki, autor poetyckiego przekładu.

Paulina Wilk w „Pojutrze. O miastach przyszłości“ publikuje zapis wypraw w poszukiwaniu dalszych losów ludzkiej cywilizacji. Literackie reportaże z wizyt m.in. w Singapurze, Limie, Seulu i Kampali tworzą panoramę możliwych scenariuszy i przypominają, że przyszłość zależy od odwagi i wyobraźni każdego z nas. Autorską prezentację wyprawy tropem przyszłości przedstawi w piątek, 17.11 o 19.00.

Witold Bereś i Krzysztof Burnetko poprowadzą do prywatnego życia Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz – małżeństwa twórców, którzy byli kluczowymi postaciami powojennej kultury i historii, ale – jak dowiadujemy się zapisków publikowanych w książce „Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki“ – także jej wnikliwymi obserwatorami. Spotkanie w poniedziałek, 27.11 o godz. 19.30 pozwoli spojrzeć na Polskę z perspektywy ich unikalnych doświadczeń.

Do przeszłości powiozą specjaliści komunikacji miejskiej podczas spotkania „Kierunek Mokotów: Bileciki do kontroli“. O tym, jak jeździło się na Mokotów „na śledzia“ i „na orła“, kto już w latach 30. XX wieku planował tam metro, i co się stało z dawną kolejką opowiedzą m.in. varsavianiści, szefowie nadzoru ruchu, fascynaci transportu. Zapraszamy mieszkańców i pasażerów – we wtorek, 14.11 o 19.00 ruszamy w pełną wspomnień podróż.

Co niedziela o 11.00 w Big Book Cafe autorskie przeglądy gazet z różnych miejsc
i epok –
Śniadanie z prasą (wegetariański bufet śniadaniowy działa od 11.00 do 12.00).

W listopadzie czytane będą fragmenty jesiennego Kwartalnika Przekrój (w wykonaniu redakcji, rysuje Marek Raczkowski), Adrian Sobieszczański – przewodnik i znawca historii – cytować będzie stuletnie gazety z 11 listopada 1918 roku; uznawany za żywą encyklopedię sportu Stefan Szczepłek zaszeleści rubrykami kultury fizycznej, a Mariusz Kurc przygotuje krótki przewodnik po prasie i mediach LGBT.

Bilety obowiązują na literacki stand-up [15 pln]. Bilety dosępne na stronie: https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-literacki-stand-up-epizod-6-magdalena-parys-36328?id=176053

Wstęp na pozostale wydarzenia jest wolny. Pełny repertuar i informacje na stronie www.bigbookcafe.pl

Big Book Cafe, nowe centrum literackie, powstało i działa przy ul. Dabrowskiego 81 dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Dzielnicy Mokotów.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.