O Wizjokręgu można powiedzieć, że jest książką namalowaną, a nie napisaną, poruszającą najgłębsze pokłady wyobraźni. Mike Wilks zachwyca w niej obrazami literackimi z równie dużym rozmachem, co na swoich płótnach – aż trudno uwierzyć, że dotychczas Wilks tworzył jedynie pozycje albumowe, prace poświęcone sztuce lub podręczniki dla rysowników.
– Gdyby Bosch, Escher lub Dadd napisał książkę dla młodzieży, byłby to właśnie “Wizjokrąg” – stwierdził jeden z czytelników powieści Mike’a Wilksa.
Rzeczywiście, przygody Mela i jego przyjaciół to niezwykle plastyczna opowieść, a liczne elementy mogą przywoływać nawet konkretne obrazy wymienionych mistrzów, także samego Wilksa – realisty na poziomie detalu i surrealisty łączącego na jednym płótnie elementy z zupełnie odmiennych rzeczywistości. Malarska wyobraźnia autora sprawiła, że jego Wizjokrąg ożywił gatunek fantasy. Co prawda Wilks skorzystał z popularnego
w literaturze fantastycznej motywu wędrówki między różnymi rzeczywistościami, jednak same światy, a szczególnie rzeczywistość istniejąca na (czy może raczej w) obrazach jest pomysłem zaskakującym i nowatorskim. Rządzą nią prawa bliższe logice snu niż jawy, wyobraźnia może zmienić cały świat, w którym się przebywa, a wytwory fantazji ożywają naprawdę. Niezwykłe krainy stają się równoprawnymi bohaterami walki o władzę z jednej strony, i o swobodę do korzystania z Przyjemności z drugiej. Przy czym największa przyjemnością jest korzystanie z… kolorów, które w krainie Nem są obłożone wysokimi podatkami.
O książce Wizjokrąg
W niewielkiej wiosce w krainie Nem mieszka z rodzicami nastoletni chłopak Melkin Womper. Podobnie jak ojciec ma w przyszłości zostać tkaczem, ale znacznie bardziej interesuje go rysowanie, któremu poświęca każdą wolną chwilę. Pewnego dnia do wioski przybywa wysłannik sławnego malarza Ambrosiusa Blika, do którego dotarły wieści o talencie chłopca. Mistrz, zachwycony pracami Mela, postanawia przyjąć go do swojej pracowni na ucznia.
W szkole malarstwa Mel, wraz z przyjaciółmi, odkrywa sposób przedostawania się do innych rzeczywistości: światów wykreowanych na płótnach przez artystów. Namalowane krainy okazują się równie realne jak Nem, choć rządzą się innymi prawami, które trzeba odkryć, by przetrwać niebezpieczne przygody i wrócić do własnego świata.
Zapraszamy na www.wizjokrag.pl
Mike Wilks
Jest autorem dziewięciu książek. Wydane w 1986 r. połączenie słownika i albumu The Ultimate Alphabet stało się światowym bestsellerem i rozpoczęło modę na książki-puzzle, stając się klasyczną pozycją w tej dziedzinie. Przez ponad rok tytuł był obecny na listach bestsellerów New York Timesa oraz Sunday Timesa, a na całym świecie sprzedał się w nakładzie ponad 750 tys. egzemplarzy.
Dużym powodzeniem cieszyły się także dwa kolejne tytuły należące do trylogii Ultimate: The Ultimate Noah’s Ark (1993) oraz The Ultimate Spot-The-Difference Book (1997).
Swoje prace malarskie Wilks prezentował na czterech wystawach indywidualnych oraz wielu ekspozycjach zbiorowych. Jego obrazy można oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie oraz wielu prywatnych kolekcjach w Europie i Stanach Zjednoczonych, a także na stronie internetowej artysty www.mike-wilks.com.
Wydany w 2007 r. Wizjokrąg jest pierwszą powieścią Wilksa. Nietrudno policzyć, że jako autor literatury pięknej brytyjski malarz zadebiutował w wieku 60. lat.
Recenzje
„Wizjokrąg” to bardzo wciągająca książka. Świetnie napisana, oryginalna, z wiarygodnymi bohaterami. Jej najmocniejszą stroną są fantastyczne światy wewnątrz obrazów: machiny, inteligentna Kopalnia Natchnienia, labirynt zakłóconego czasu, Świat Na Opak… Do tego zgrabna intryga, sympatyczni bohaterowie, którym wcale nie zawsze wszystko się udaje, stosownie paskudne czarne charaktery… To jedna z ciekawszych młodzieżowych fantasy, jakie zdarzyło mi się czytać ostatnimi czasy.
***
„Wizjokrąg” jest pozycją ze wszech miar godną polecenia. Autor zadebiutował w późnym wieku, lecz natychmiast wspiął się na wysoki szczebel literackiego kunsztu, tworząc jednocześnie ciekawą fabularnie historię oraz kreując uniwersum, dające niezwykłe możliwości. W „Wizjokręgu” światy mnożą się i przenikają nawzajem, a istoty je zaludniające i niezwykłe pejzaże są ograniczone jedynie wyobraźnią twórcy – nie inaczej, gdyż Wilks wprowadza czytelnika w żywe magiczne obrazy, głównie surrealistyczne.
Artykuły powiązane:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4
O autorze
Artykuły powiązane
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.