Wyniki Stora Enso za 2. kwartał 2024
Przegląd
- Typ: wyniki finansowe
- Marka: Stora Enso
Stora Enso poinformowała o wynikach za 2. kwartał 2024 roku. Firma osiągnęła w nim przychody ze sprzedaży w wysokości 2,301 mld euro, co oznacza spadek – w ujęciu rok do roku – o 3%. Skorygowana wartość zysku operacyjnego EBIT wyniosła w ww. okresie 161 mln euro (przy 37 mln euro przed rokiem), natomiast marża zysku operacyjnego EBIT zwiększyła się do 7% (z 1,6% w 2. kwartale 2023). Przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej zamknęły się kwotą 323 mln euro (przy 146 mln euro przed rokiem). Firma odnotowała też wzrost długu netto o 466 mln euro, głównie za sprawą realizowanej inwestycji w zakładach w Oulu, gdzie budowana jest nowa linia do produkcji tektury (jej otwarcie zaplanowane jest na 1. połowę 2025). W ujęciu półrocznym, uwzględniającym wyniki za pierwsze dwa kwartały br., Stora Enso osiągnęła przychody w wysokości 4,466 mld euro (przy 5,095 mld euro w 1. półroczu 2023), skorygowany zysk EBI wyniósł 317 mln euro (271 mln przed rokiem), zaś przepływy gotówkowe zamknęły się kwotą 592 mln euro (przy 400 mln euro przed rokiem).
„Jestem podbudowany naszym wynikiem finansowym za 2. kwartał – jest on zbieżny z naszymi oczekiwaniami i potwierdza wcześniejsze, skorygowane prognozy na cały rok 2024– pisze w komunikacie do inwestorów i akcjonariuszy Hans Sohlström, CEO i prezes Stora Enso. – Szereg inicjatyw mających poprawić naszą zyskowność i przepływy gotówkowe zbiegły się w czasie ze sprzyjającymi warunkami rynkowymi w kilku segmentach, w jakich jesteśmy obecni. Dzięki temu w trzecim kwartale z rzędu odnotowaliśmy poprawę wyniku finansowego. Co więcej, wzmocnieniu uległ też nasz wskaźnik dźwigni finansowej w minionym kwartale, pomimo rekordowo wysokiego wzrostu wydatków inwestycyjnych. Pozytywne dane finansowe to świadectwo dużego poświęcenia i zaangażowania całego naszego zespołu, będące bazą dla przyszłych sukcesów”.
Wyniki za 2. kwartał 2024
„Nasza sprzedaż nieznacznie spadła – o 3% w ujęciu rok do roku i osiągnęła poziom 2,301 mld euro – to w dużej mierze efekt zmian strukturalnych – kontynuuje Hans Sohlström. – Jednak w tym samym czasie nasza działalność kontynuowana wzrosła o 1%. Zwiększone wolumeny dostaw we wszystkich oddziałach i sprzyjająca polityka cenowa w kontekście działalności jednostek Biomaterials i Forest również przyczyniły się do tego rezultatu. Skorygowany zysk EBIT wzrósł znacząco z 37 mln euro przed rokiem do 161 mln euro, przy poprawie marży zysku z 1,6% do 7%. Na ten wynik wpłynęły zarówno większe zamówienia, jak też obniżka kosztów stałych oraz wydatków związanych z pozyskaniem chemikaliów, pomimo wyzwań w rodzaju rosnących cen drewna i strajków w Finlandii na tle politycznym”.
Dalsza poprawa zyskowności – kluczem do przyszłych sukcesów
„Pomimo, że udało nam się obniżyć stosunek długu netto do skorygowanego EBIT do 3.5 z 4.0 (tyle wynosił on w 1. kwartale br.), wciąż przekracza on przyjęty przez nas poziom 2.0. Jest też wyższy od analogicznego wskaźnika za 2. kwartał 2023, gdy wyniósł on 1.7. To oznacza potrzebę dalszej poprawy naszej zyskowności i redukcji kapitału obrotowego – są to działania priorytetowe. Wycena naszych zasobów leśnych – 8,7 mld euro (czy też 11 euro na akcję) daje nam solidne podstawy dla dalszych wzrostów i tworzenia wartości” – kontynuuje Hans Sohlström.
Prezes Stora Enso wskazuje tu na realizowane przez firmę programy tworzenia wartości, skoncentrowane na zwiększaniu wydajności w obszarach pozyskiwania surowców i zaopatrzenia, a także działalności operacyjnej i handlowej. Jak zapewnia Hans Sohlström, przebiegają one bez zakłóceń we wszystkich oddziałach, także dzięki analitycznemu i strukturalnemu podejściu. „Te wysiłki miały znaczący wpływ na zwiększenie konkurencyjności kosztowej i poprawę zyskowności – w sumie mowa o ok. 1900 inicjatywach naprawczych, przeprowadzonych przez ok. 500 autorów projektów”.
„Co więcej, nasz program poprawy zyskowności, którego celem jest wygenerowanie rocznych oszczędności w zakresie kosztów stałych na poziomie 120 mln euro, również przebiega zgodnie z planem – kontynuuje Hans Sohlström. – W sumie wszystkie te inicjatywy wpływają na zrównoważoną poprawę w obszarze zyskowności i konkurencyjności. Zredukowaliśmy nasz kapitał obrotowy o 576 mln euro w ujęciu rok do roku, dzięki czemu osiągnął on wyjątkowo niski poziom. Nie ustajemy też w wysiłkach, by zwiększyć wydajność kapitału obrotowego i jego uwolnienie”.
Hans Sohlström zwraca też uwagę na decentralizację modelu operacyjnego, co przyczyniło się do bardziej proklienckiego i skupionego na biznesie podejścia: „Jestem bardzo zadowolony z postępów, jakie tu czynimy – korzyści z bardziej wydajnego i elastycznego modelu już są przez nas odczuwalne. To bowiem nie tylko pozytywnie oddziałuje na naszą bieżącą działalność, ale też poprawia jakość obsługi naszych klientów”.
W drugim kwartale 2023 w firmie przeprowadzone zostały badania dotyczące zaangażowania jej pracowników – objęły one wszystkie pięć oddziałów Stora Enso. „Wyniki badań wskazują, że zaangażowanie zatrudnionych u nas osób pozostaje na niezmiennie wysokim poziomie, a w przypadku trzech oddziałów nawet nieznacznie się on zwiększył – pisze Hans Sohlström. – To niezwykle budujące, zwłaszcza wobec wyzwań i niełatwego otoczenia rynkowego, w jakim przychodzi nam działać”.
Skorygowane prognozy rynkowe na 2024 rok
15 maja br. firma poinformowała o zwiększeniu jej prognoz całorocznych wskazując, że skorygowany zysk EBIT za 2024 rok będzie miał wartość znacząco wyższą niż 342 mln odnotowane za rok ubiegły. „Kroczymy drogą, by cel ten osiągnąć, w czym wspierają nas realizowane programy wzrostu wartości i poprawy zyskowności, jak też sprzyjające, polepszające się warunki rynkowe w niektórych, kluczowych dla nas segmentach – podkreśla Hans Sohlström. – Intensyfikujemy nasze działania na alokacji kapitału i zasobów na wzrostowych segmentach rynkowych, kładąc tym samym fundamenty pod dalszą poprawę konkurencyjności i wzrost zyskowności całej grupy. Patrząc w przyszłość, przewidujemy w tym roku dalszą poprawę wyników. Nadal zamierzamy inwestować w zasoby ludzkie i kapitałowe, by zapewnić naszym klientom wyjątkowy poziom obsługi, a naszym akcjonariuszom – solidny wzrost wartości ich udziałów” – podsumowuje prezes Stora Enso.
Packaging Materials
Stora Enso z optymizmem spogląda na 3. kwartał br. w kontekście produktów oferowanych przez dział Packaging Materials. Prognozy te są wspierane przez duży wolumen zamówień i sprzyjającą sytuację w kontekście cen rynkowych. Podwyżki cen zaanonsowane w 2. kwartale zarówno w segmencie tektury litej do opakowań jednostkowych jak i falistej do opakowań zbiorczych mają – zdaniem firmy – przełożyć się na pozytywny wynik finansowy całego działu, zwłaszcza w odniesieniu do 2. półrocza. Poprawę stabilności i popytu firma odnotowała w obszarze tektur na opakowania do żywności i napojów serwowanych na wynos. Z kolei w zakresie szeroko rozumianych opakowań kartonowych Stora Enso wskazuje na stabilną sytuację, w ślad za wcześniejszym, silnym odbiciem rynkowym. To ostatnie obserwowane jest m.in. w segmencie tektur typu kraftliner i testliner – wpływ na taki stan rzeczy ma stabilny popyt i trzykrotne podwyżki produktów wprowadzone w życie w 1. półroczu 2024. Z drugiej strony Stora Enso wskazuje na wyzwania w postaci wysokich kosztów włókien i okresowych, wyższych kosztów stałych, związanych z corocznym zamknięciem jednostek odpowiedzialnych za dostarczanie włókien pierwotnych – to przełoży się na wyniki działu Packaging Materials w drugiej połowie roku. Firma oczekuje jednocześnie dalszej, stopniowej obniżki zapotrzebowania na papier.
Packaging Solutions
Dział rozwiązań opakowaniowych oczekuje w 3. kwartale br. stabilizacji popytu na oferowane przez niego produkty, z okresowymi fluktuacjami. W Europie Zachodniej firma przewiduje normalizację wolumenu realizowanych zamówień, po zawirowaniach związanych z sytuacją pogodową, co wpłynęło na segment świeżej żywności. W regionie Azji – zwyczajowo już – firma oczekuje mniejszego zapotrzebowania w 3. kwartale roku oraz jego odbicia w ostatnich trzech miesiącach 2024. W Europie Środkowej, Północnej i Wschodniej prognozowana jest stabilność popytu. Z uwagi na nadpodaż mocy wytwórczych rynek wciąż mierzy się tu z wyzwaniami.
Biomaterials
Stora Enso przewiduje, że globalne zapotrzebowanie na celulozę w Europie i Chinach pozostanie na stabilnym poziomie. Europejski rynek celulozy z drewna miękkiego również pozostaje zrównoważony, bez symptomów poprawy. Popyt na celulozę higieniczną jest stabilny, na co wpływa mają globalne stany magazynowe, będące na poziomie bądź poniżej 5-letniej średniej.
Wood Products
W drugim kwartale br. dział Wood Products doświadczył sezonowego wzrostu realizowanych wolumenów klasycznych produktów tartacznych. Jednak firma oczekuje tu okresowych spadków w bieżącym kwartale, z uwagi na sezon wakacyjny. Stora Enso przewiduje spadek liczby zamówień na budowę w porównaniu z rokiem 2023, także w odniesieniu do Europy Zachodniej. Jednocześnie zakłada dalszy, wysoki poziom kosztów pozyskania drewna.
Forest
Trzeci kwartał br. ma – zdaniem Stora Enso – przynieść dalszą, dużą aktywność rynkową w Finlandii, Szwecji i krajach bałtyckich. Jednak warunki rynkowe pozostaną tu trudne, m.in. z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na drewno przemysłowe.
Długookresowe możliwości wzrostu
Stora Enso podkreśla swoją czołową pozycję na rynkach i segmentach, w odniesieniu do których prognozowane są wzrosty w perspektywie długoterminowej. Dotyczy to zwłaszcza zrównoważonych opakowań, drewna budowlanego i innowacji w obszarze biosurowców. Jej kierownictwo przewiduje, że cała grupa skorzysta na globalnym trendzie w kierunku zrównoważonego rozwoju i zmianach prawnych, faworyzujących oferowane przez nią produkty i rozwiązania. W efekcie jej obecność rynkowa zostanie wzmocniona, wpływając na dalszy, długoterminowy rozwój.