Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej – nową instytucję kultury

Instytutu Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej zajmie się popularyzowaniem wiedzy o różnorodności językowej Polski w kraju i za granicą oraz dokumentowaniem polskiego dziedzictwa językowego – poinformowano w piątek na stronie MKiDN.

Powinniśmy być dumni z naszych korzeni i tradycji, które nas ukształtowały. Język naszych babć i dziadków to olbrzymia wartość, którą należy pielęgnować – podkreślił Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podpisując dokumenty powołujące jednostkę. – Gwary i używane współcześnie odmiany językowe to nasze dziedzictwo. Chcemy, żeby regionalne języki były widoczne i widzialne w społeczeństwie. Zależy nam, by były żywe i przekazywane kolejnym pokoleniom – dodał.

 

Instytut będzie realizował swoje zadania m.in. poprzez:

  • realizację własnych programów, w tym programów stypendialnych i dotacyjnych;
  • opracowywanie podręczników i innych materiałów edukacyjnych i dydaktycznych;
  • prowadzenie działań́ związanych z cyfryzacją, digitalizacją i udostępnianiem materiałów dotyczących różnorodności językowej Polski, w szczególności poprzez utworzenie i utrzymanie repozytorium języków i odmian językowych.

Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej został powołany na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kategorie: Instytucje