Samuel Bjørk, HITRA

Przegląd

Wciągający jak nigdy i trzymający w napięciu międzynarodowy bestseller

Ośmioletni chłopiec znika bez śladu na wyspie Hitra u wybrzeży Trøndelagu. Trzy lata później policjantka śledcza Mia Krüger wraca na Hitrę, gdzie kiedyś próbowała odebrać sobie życie. Pogodzona z przeszłością, nie pragnie już śmierci. Postanawia jednak, ku niezadowoleniu Holgera Muncha, opuścić policję.

Pewnego dnia dziewczynka mieszkająca na wyspie prosi Mię o pomoc – błaga, by była policjantka pomogła jej odnaleźć zaginionego przed laty przyjaciela. I Mia, niejako wbrew sobie, zaczyna pościg.

Kiedy na Hitrze zostaje odnalezione ciało brutalnie zamordowanej szesnastolatki, z imieniem ośmioletniego chłopca zapisanym krwią, Munch razem z Mią rozpoczynają śledztwo, które okazuje się bardziej zawiłe, niż mogli się spodziewać.

 

Samuel Bjørk (właśc. Frode Sander Oien) jest norweskim powieściopisarzem, dramaturgiem, muzykiem i autorem piosenek. Jego dorobek obejmuje pięć sztuk, sześć albumów muzycznych i kilka powieści. Jest również twórcą sztuki współczesnej, a także tłumaczem dzieł Szekspira. W latach 90. XX wieku był gwiazdą popu i członkiem zespołu Sanderfinger. Powieścią Sezon niewinnych, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Sonia Draga, autor wkroczył do gatunku thrillera. Książka była nominowana m.in. do Norwegian Booksellers’Award. W 2017 ukazał się kolejny bestseller, Sowa, a trylogię kończy Chłopiec, który kochał sarny. Bjørk jest porównywany do mistrzów gatunku Jo Nesbø i Stiega Larssona. Mieszka w Trondheim.

Kategorie: Literatura
Tagi: Sonia Draga