FEP wzywa komisję do zatwierdzenia ustawy o sztucznej inteligencji

FEP wzywa komisję do zatwierdzenia ustawy o sztucznej inteligencji

Przegląd

W grudniu zatwierdzono unijną ustawę o sztucznej inteligencji, a głosowanie w tej sprawie zaplanowano na dzisiaj -2 lutego na posiedzeniu UE „Coreper”.

Federacja Wydawców Europejskich (FEP) wydała wczoraj oświadczenie w imieniu twórców i posiadaczy praw, wzywając do zatwierdzenia ustawy o sztucznej inteligencji.

Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona dzisiaj na posiedzeniu Coreperu, w czerwcu zostanie ona poddana głosowaniu w parlamencie UE.

W swoim przesłaniu FEP  stwierdza:

„Ustawa o sztucznej inteligencji to istotny akt prawny, który będzie regulować rolę sztucznej inteligencji w Europie i pomoże ustalić globalne standardy dotyczące oczekiwanego działania systemów sztucznej inteligencji. Europa ma wyjątkową okazję, aby wykazać się światowym przywództwem w ramach sztucznej inteligencji, z korzyścią dla obywateli UE, twórców, posiadaczy praw, przemysłu i szerzej rozumianej gospodarki.”

„W związku z niedawnym szybkim pojawieniem się popularnych  narzędzi sztucznej inteligencji, w tekście uzgodnionym przez negocjatorów rozmów trójstronnych zaproponowano łagodne obowiązki dotyczące „modeli sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia”.

„Obowiązki te stanowią minimalną podstawę,  mające na celu umożliwienie europejskim twórcom i posiadaczom praw zapewnienie poszanowania ich praw i uzyskania zezwolenia na wykorzystanie ich treści.”

„Dzięki temu stworzylibyśmy środowisko, w którym szanowane jest swobodne prawo handlowe, jednocześnie wspierając udzielanie licencji na kreatywne treści modelom sztucznej inteligencji, co umożliwiłoby rozpoczęcie partnerstwa i innowacji.”

„Wprowadzenie takich obowiązków w odniesieniu do generatywnej sztucznej inteligencji jest nie tylko słuszne, ale umożliwiłoby UE pomoc w ustanowieniu światowego standardu w zakresie regulacji dotyczących sztucznej inteligencji. Byłby to również istotny czynnik umożliwiający tworzenie wartości w zakresie sztucznej inteligencji oraz platforma dla przyszłego rozwoju i innowacji w UE”.

Oświadczenie poparło ponad 200 organizacji z europejskiego sektora kreatywnego i kulturalnego w tym muzycznego, wizualnego, audiowizualnego i literackiego; wydawcy książek i prasy gazet, magazynów i publikacji specjalistycznych, wydawcy muzyczni, naukowi i techniczni; producenci nagrań muzycznych, filmowych i audiowizualnych; wydawcy filmów i treści audiowizualnych online i offline; dystrybutorów i agencji fotograficznych.

 

źródło Publishing Perspectives

 

Kategorie: Prawo
Tagi: FEP

O autorze