Justyna Dżbik-Kluge, Bezdzietne z wyboru

Przegląd

 

Data premiery 25-10-2023
Liczba stron 288
Wydawca W.A.B.
Autor Justyna Dżbik-Kluge
Format 135 x 210
ISBN 978-83-8319-178-2
Kategoria Wydawcy Literatura faktu
Typ okładki miękka ze skrzydełkami

 

Myślisz tylko o sobie! Jeszcze ci się zmieni! Kto ci poda na starość szklankę wody?

Takie zdania to codzienność wielu kobiet, które wybrały drogę bezdzietności.

Niektóre z satysfakcją czerpią ze swojej niezależności pełnymi garściami. Do innych w przełomowych momentach wraca pytanie: „Czy na pewno nie chcę mieć dzieci?” i w tym wyborze utwierdzają się w życiu wielokrotnie. Są i takie, które noszą w sobie żal utraconej szansy.

Mówi się, że bezdzietność to emanacja szeroko pojętego kryzysu naszych czasów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku urodziło się najmniej dzieci od końca drugiej wojny światowej. Co to oznacza? Co te statystyki mówią nam o współczesnych Polkach? Czy bezdzietne to egoistki czy pragmatyczki? Czy boją się restrykcyjnego prawa, nie mogą znaleźć odpowiedniego partnera, a może nie chcą rodzić ze względu na zmiany klimatyczne?

Bezdzietne z wyboru to pierwsza tak kompleksowa opowieść o niemacierzyństwie.

To rozmowy z kobietami o tym, dlaczego nie chcą mieć dzieci. To refleksje osób ze świata nauki – psycholożki, demografki, ginekologa – na temat tego coraz powszechniejszego zjawiska. Ale przede wszystkim to opowieść o prawie do decydowania o swoim życiu bez poczucia winy za niespełnienie społecznych oczekiwań.

 

Kategorie: Literatura
Tagi: WAB