„Gościni” Marcina Napiórkowskiego – małomiasteczkowy horror

Przegląd

MARCIN NAPIÓRKOWSKI

GOŚCINI

PREMIERA: 25.10.2023

Stephen King spotyka Umberta Eco.

Kiedyś Jaworski był sfrustrowanym nauczycielem historii. Dziś znany jest jako Pan Wycieczka – twórca najpopularniejszego kanału o familijnych podróżach na YouTubie. Na oczach tysięcy followersów jego rodzina przemierza polską prowincję, w pogoni za lajkami gubiąc jednak coś ważnego…

Wypad w Beskidy nieoczekiwanie zmienia się w przerażającą przygodę, która każdego z członków rodziny skonfrontuje z wypartymi traumami i zmusi do przemyślenia swojego życia. Jaworscy chronią się przed burzą w domu starszego małżeństwa, a rano odkrywają, że dotarli do idyllicznego miasteczka, które dotychczas omijali podczas swoich podróży. Uśniejów pełen jest turystycznych atrakcji, życzliwych ludzi, sielankowego spokoju i tajemnic. Każdy członek rodziny znajdzie tu dokładnie to, czego szukał. Wkrótce jednak boleśnie sobie uświadamiają, że spełniają się tu nie tylko marzenia, ale też najgorsze koszmary.

Marcin Napiórkowski – semiotyk i wykładowca uniwersytecki, autor książki Naprawić przyszłość oraz pomysłodawca i scenarzysta musicalu 1989 – po raz kolejny zaskakuje. Jego powieść to wciągająca literacka gra z najgłębszymi lękami polskich rodzin. Słowem: Gościni jest intertekstualnym małomiasteczkowym horrorem, pełnym cytatów z dzieł literackich i odniesień do popkultury.

Marcin Napiórkowski (ur. 1985) – semiotyk kultury, studiował kulturoznawstwo i socjologię. Ukończył doktorat z filozofii oraz habilitację na Wydziale Polonistyki. Wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej UW. Zajmuje się badaniem kodów kulturowych, narracji i współczesnych mitów. Prowadzi stronę i profil na Facebooku „Mitologia współczesna”. Do tej pory znany był z książek non-fiction: Władza wyobraźni (2014), Powstanie umarłych (2016), Mitologia współczesna (2018), Turbopatriotyzm (2019), Kod kapitalizmu (2019) oraz Naprawić przyszłość (2022).

Kategorie: Literatura