Jakub Nowak laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2023

Laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza został Jakub Nowak, autor powieści „To przez ten wiatr” (Powergraph). Zwycięzca otrzymał 40 000 złotych, statuetkę oraz lornetkę, będącą symbolem twórczej uważności wobec świata i nawiązującą do ostatnich lat życia Gombrowicza, które pisarz spędził w Vence we Francji..

Książka „To przez ten wiatr” Jakuba Nowaka jest fikcyjną, choć opartą na faktach historią znajomości Heleny Modrzejewskiej i Henryka Sienkiewicza w Stanach Zjednoczonych, w której reinterpretacji poddane zostają tradycyjne wzorce kultury polskiej. – Ta powieść była dla nas ogromną niespodzianką i wyzwaniem. To brawurowe przepisanie epizodu krótkiego pobytu Henryka Sienkiewicza i początku kariery Heleny Modrzejewskiej w Ameryce. Dzieje się na farmie, w której mieszka i pracuje prowizorycznie sklecona mała komuna. Wrze tam i kipi: erotyczna fascynacja pomiędzy aktorką a pisarzem przybiera nową postać, postyczniowi weterani z trudem radzą sobie z uprawą winorośli, klasowe zależności zyskują nowy kontekst. Dokonuje się tu też dekonstrukcja męskości – mówiła w laudacji Ewa Graczyk, członkini kapituły Nagrody. I dodawała: – „To przez ten wiatr” to powieść nieprzewidywalna fabularnie, alternatywna wobec tego, co było nam opowiadane, po Gombrowiczowsku wywraca na nice nasze wyobrażenia o pisarzach, artystkach i polskiej kulturze. Mamy do czynienia z prawdziwym morderstwem, popełnionym na polskich mitach.(za muzeumgombrowicza.pl)

Poza Nagrodą Główną, kapituła przyznaje także wyróżnienie w postaci miesięcznej rezydencji w Vence. W tym roku spośród finalistów wskazała Wiktorię Bieżuńską, autorkę “Przechodząc przez próg zagwiżdżę” (wyd. Cyranka), która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc na południu Francji.

Przypomnijmy, że do tegorocznej edycji nagrody nominowani byli:

1. Wiktoria Bieżuńska, Przechodząc przez próg zagwiżdżę (wyd. Cyranka)
2. Olga Górska, Nie wszyscy pójdziemy do raju (wyd. Drzazgi)
3. Urszula Honek, Białe noce (wyd. Czarne)
4. Sabina Jakubowska, Akuszerki (wyd. Grupa Wydawnicza Relacja)
5. Jakub Nowak, To przez ten wiatr (wyd. Powergraph)

 

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest debiutującym pisarzom i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 100 książek.

 

Kategorie: Nagrody