Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej – głosowanie

18 września 2023 roku rozpoczęło się głosowanie czytelników na książkę, która zdobędzie Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej 2023. Swój głos można będzie oddać do 13 października (włącznie). Głosować można raz, na stronie głównej witryny (angelus.com.pl).

Przypomnijmy finałową siódemkę 2023:

1. Stanisław Asiejew, „Świetlana Droga. Obóz koncentracyjny w Doniecku”, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej | Ukraina
2. Tamara Duda, „Córeczka”, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej | Ukraina
3. Katarína Kucbelová, „Czepiec”, tłum. Katarzyna Dudzic-Grabińska, Wydawnictwo Ha!art | Słowacja
4. Zyta Rudzka, „Ten się śmieje, kto ma zęby”, Wydawnictwo W.A.B Foksal | Polska
5. Judith Schalansky, „Spis paru strat”, tłum. Kamil Idzikowski, Wydawnictwo Ha!art | Niemcy
6. Piotr Siemion, „Bella, ciao”, Wydawnictwo Filtry | Polska
7. Saša Stanišić, „Skąd”, tłum. Małgorzata Gralińska, Książkowe Klimaty | Bośnia i Hercegowina / Niemcy

 

Natalia Gorbaniewska (1936–2013) była rosyjską poetką, dziennikarką, tłumaczką literatury polskiej. Członek ruchu obrony praw człowieka. Aktywnie uczestniczyła w rosyjskim samizdacie, m.in. jako twórczyni i pierwszy redaktor legendarnej „Kroniki Wydarzeń Bieżących”. Była jedną z ośmiorga uczestników demonstracji na placu Czerwonym 25 sierpnia 1968 roku przeciw wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Aresztowana 1969 roku, zwolniona w lutym 1972, po pobycie w więzieniu śledczym i przymusowym więzieniu psychiatrycznym. Wyemigrowała z ZSRR w 1975 roku. Od 1976 roku mieszkała w Paryżu.
Pracowała jako dziennikarka w Radiu Swoboda, współpracowała z rosyjskimi pismami emigracyjnymi „Kontinient” i „Russkaja Mysl”.

Za przekłady literatury polskiej, m.in. Czesława Miłosza, Józefa Mackiewicza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, nagrodzona przez Polski PEN Club (1992). Laureatka nagrody paryskiej „Kultury ” i Nagrody im. Jerzego Giedroycia (2005). Od 1999 roku była członkiem redakcji miesięcznika „Nowaja Polsza”. Była pierwszą przewodniczącą jury Angelusa.

W 2006 roku przyjęła polskie obywatelstwo. Zmarła w listopadzie 2013 roku.

Po jej śmierci j, pozostali członkowie jury postanowili uczcić jej pamięć, ustanawiając nagrodę jej imienia. Jest to honorowe wyróżnienie dla jednej z siedmiu książek finałowych, którą wskaże publiczność. Po raz pierwszy Nagroda została przyznana w 2014 roku.

Od 2020 roku laureatki i laureaci Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej są przez organizatora i fundatora Nagrody Angelus zapraszani na trzymiesięczne stypendium pisarskie we Wrocławiu.

 

Kategorie: Nagrody

O autorze