Trendy sprzedaży książek w Europie – wstępny raport FEP

Na stronie Federacji Europejskich Wydawców (FEP) opublikowany został wstępny raport dotyczący europejskiego rynku książki.  Pojawiły się statystyki sprzedaży książek w różnych formatach (papier, audiobooki, ebooki). Niestety w raporcie nie ma danych z Polski i Europy Środkowo – Wschodniej.

Raport został zaprezentowany przez Enrico Turrin zastępcę dyrektora Federacji Wydawców Europejskich (FEP), w czerwcu podczas konferencji Readmagine 2023 w Madrycie. Turrin podkreślił, że może przedstawić tylko „pewne trendy”, ponieważ różna jest metodologia określania danych przez instytucje, które je dostarczają. Ponadto zauważył, że brakuje informacji z niektórych rynków w Europie Wschodniej. W związku z tym zaproponował mieszankę danych z lat 2019-2023.

W związku z pandemią odnotowano gwałtowny wzrost sprzedaży książek w Europie. Teraz pytanie brzmi, czy branża jest w stanie utrzymać wyższy poziom sprzedaży, który nastąpił po pandemii. „Mniej więcej połowa krajów, które śledzimy, rozwija się, a połowa odnotowuje spadek” — powiedział Enrico Turrin.

Porównując lata 2019 – 2022:

Mapa pokazuje zmiany na rynku książki papierowej. I tak:

– Niemcy i Wielka Brytania minimalny wzrost sprzedaży,
– Hiszpania, Francja, Włochy, Irlandia – wzrost o kilkanaście procent
– Norwegia wzrost o 22 procent, ale pozostałe państwa skandynawskie – na minusie: od -1,4 do -10,8 proc.

Prawa strona grafiki podaje informacje dotyczące trendów sprzedaży e-booków i audiobooków. W niektórych krajach europejskich sprzedaż e-booków i audiobooków bardzo wzrosła.

– Pozycję leadera objęła Finlandia, w której sprzedaż ebooków wzrosła o 88 proc, zaś audiobooków o 225 procent! (jednocześnie sprzedaż książek papierowych zmalała o niemal 10,8 proc.)

– Dania wzrost sprzedaży audiobooków o 112 proc (przy spadku sprzedaży książek papierowych o 9,3 proc)

– Szwecja wzrost sprzedaży audiobooków o 85 proc (sprzedaż książek papierowych zmniejszyła się lekko o -1,4%)

– Norwegia, Włochy – wzrosty zarówno w ebookach, audiobookach i książkach papierowych

– Wielka Brytania – wzrost w ebookach, audiobookach oraz minimalny wzrost sprzedaży książek w wersji papierowej

 

Komentując te wyniki, dyrektor FEP, Enrico Turrin stwierdził, że w krajach skandynawskich, takich jak Dania, Norwegia, Szwecja i Finlandia, obserwuje się zdecydowany zwrot w kierunku technologii cyfrowej, napędzany głównie przez cyfrowe usługi subskrypcyjne, takie jak Storytel i BookBeat, które w dużej mierze koncentrują się na audiobookach. W Skandynawii usługi abonamentowe wydają się kanibalizować sprzedaż książek papierowych. „To, co nie wydarzyło się w przypadku e-booków, dzieje się w przypadku audio” – powiedział Turrin. Przewiduje, że kiedy dostępne będą wszystkie dane za 2022 r., audio prawdopodobnie będzie stanowić 4–5% rynku.

 

zobacz FEP wstępny raport tutaj

 

 

źródło FEP, Publishers Weekly

O autorze