Nowości w Akademii Mądrego Dziecka – Jak smakuje czekolada na Evereście i Od mitów do nauki

SKĄD SIĘ BIERZE DESZCZ I JAKIE JEST NAJGORĘTSZE MIEJSCE NA ŚWIECIE – NOWE FASCYNUJĄCE KSIĄŻKI W SERII „AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA”

Akademia Mądrego Dziecka HarperKids to wielopoziomowa seria edukacyjna skierowana do czytelniczek i czytelników w różnym wieku. Od lat znana rodzicom najmłodszych dzieci, dorasta ze swoimi fanami i fankami towarzysząc im również w edukacji przedszkolnej i szkolnej. Nakładem dziecięcego imprintu wydawnictwa HarperCollins na rynku pojawiły się właśnie dwa nowe tytuły. Są to Jak smakuje czekolada na Evereście?, nowość z podserii Chcę wiedzieć!, stworzonej z myślą o starszych przedszkolakach i dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz Od mitów do nauki z przeznaczonego dla dzieci powyżej 8 roku życia cyklu Chcę wiedzieć więcej!

KSIĄŻKI W DUCHU STEAM
STEAM to wyjątkowo popularny w ostatnich latach nowoczesny nurt w edukacji, którego nazwa jest skrótem pochodzącym od pierwszych liter angielskich słów Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics (nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka). Koncepcja STEAM zakłada, że dzieci najlepiej przyswajają wiedzę, kiedy zajęcia edukacyjne obejmują jednocześnie klika lub wszystkie wymienione wyżej elementy. Pokazywanie powiązań między różnymi dziecinami nauki ułatwia dzieciom zrozumienie nowych zagadnień czyni je bardziej atrakcyjnymi i pozwala na wykorzystanie wielu zmysłów i zaangażowanie obu półkul mózgowych w proces uczenia się i zapamiętywania. To wszystko pomaga rozwijać zdolność logicznego i krytycznego myślenia, wyobraźnię. Książki z serii Chcę wiedzieć! i Chcę wiedzieć więcej! idealnie wypełniają założenia tej koncepcji.

JAK SMAKUJE CZEKOLADA NA EVEREŚCIE? – ANGAŻUJĄCA WSZYSTKIE ZMYSŁY PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA
Jak smakuje czekolada na Evereście? to wyjątkowa książka dla dzieci marzących o dalekich podróżach. Opowieściom o różnych zakątkach Ziemi towarzyszy spora porcja naukowych faktów i ciekawostek oraz odwołań do wielozmysłowych doświadczeń, które mogą być udziałem osób podróżujących w opisane miejsca. Tych do odwiedzenia jest aż 12, między innymi najwyższy szczyt i największa głębina, najbardziej upalna i najmroźniejsza okolica, miejsce najbardziej naelektryzowane i… najbardziej śmierdzące.


Czujesz to? Słyszysz to? Widzisz to? Spróbujesz tego? Czujesz ten zapach? – każdej lokalizacji towarzyszą opisy odwołujące się do 5 ludzkich zmysłów. Ale nie zabrakło tu również najważniejszych informacji, ciekawostek geograficznych i historycznych czy nazwisk podróżników czy naukowców, którzy eksplorowali te wyjątkowe miejsca, lokalną faunę i florę, czy miejscowe przysmaki.

Książka jest bogato ilustrowana, znalazło się w niej również miejsce na poradnik podróżnika i słowniczek trudnych pojęć.

Pomysł na tę książkę był wprost wyśmienity. Dzieci przeobrażają się w podróżników i wyruszają na wyprawę w najbardziej ekstremalne miejsca na świecie. Popłyną w dół Nilu, polecą balonem do Jaskini Wroniej, odwiedzą Antarktydę i Grenlandię, spędzą noc na pustkowiu Outback, a nawet polecą na Marsa! Każda wyprawa wiąże się z innymi przygotowaniami i przeżyciami. – pisze Karolina Sukiennik, autorka bloga Maliczytelnicy.plWpływając do Rowu Mariańskiego, poczują ogromny chłód, usłyszą śpiewającego wieloryba, poczują zapach wilgotnej piwnicy, zobaczą dywan ze skał mikrobiologicznych i spróbują wypić swój pot i wydychane powietrze zassane do plastikowej torby.

Będąc na Wyspie Zawadowskiego, będą trzęśli się z zimna, zobaczą miliony pingwinów, poczują zapach zgniłych krewetek, usłyszą odgłos wulkanu i spróbują smak pyłu wulkanicznego. Takie „podróżowanie” to coś całkowicie nowego. Te opisy działają na wyobraźnię i każde z tych miejsc odbiera się zupełnie inaczej. Uważam, że to genialny pomysł. Czytelnik poznaje dwanaście niesamowitych miejsc i może się poczuć, jakby tam był. Ta książka jest fascynująca, ładnie wydana i niezwykle pomysłowa.

SKĄD SIĘ BIERZE TĘCZA? – W CO WIERZYLIŚMY I CO NA TO NAUKA

Od mitów do nauki to najnowsza propozycja z cyklu Chcę wiedzieć więcej! Akademia Mądrego Dziecka przeznaczonego dla dzieci w wieku szkolnym. Dzięki tej wyjątkowej książce dzieci poznają mity z całego świata. Nie tylko najpopularniejsze greckie czy rzymskie, o których będą się uczyć w szkole, ale również podania ludów z Dalekiego Wschodu czy obu Ameryk. Nie zabrakło tu również nawiązań do mitologii słowiańskiej. Wszystkie te opowieści łączy cel, w jakim powstały. Były próbami wyjaśnienia niezrozumiałych dla mieszkańców starożytnego świata zjawisk przyrodniczych, które dziś rozumiemy doskonale dzięki rozwojowi fizyki, biologii i innych nauk.

Każda starożytna cywilizacja miała swoją mitologię, a to dlatego, że ludzie zadawali sobie pytania i próbowali wyjaśnić zjawiska, których nie rozumieli. Później o mitów przeszliśmy do nauki, czyli przestaliśmy zgadywać i zaczęliśmy rozumieć. Ta książka przybliża kilka takich pytań, które zadawali sobie ludzie na całym świecie, czyli: Jaki kształt ma świat? Skąd się bierze deszcz? Dlaczego słońce wschodzi? Skąd się bierze tęcza? Przy każdym takim pytaniu umieszczono kilka mitologicznych historii z całego świata. I one z jednej strony potrafią się bardzo od siebie różnić, prawdopodobnie dlatego, że zupełnie inaczej naturę postrzegali ludzie mieszkający w Afryce, a inaczej na dalekiej Północy Europy.polecała „Od mitów do nauki” Emka Kowalska w programie „Przeczytaj mi tę historię” na antenie TVP Historia Ale bardzo często ta książka pokazuje nam, że pewne zjawiska próbowaliśmy wyjaśniać w ten sam sposób. Na przykład właściwie każda mitologia miała swojego boga, który strzelał piorunami. Czyli tak naprawdę, niezależnie od tego, ile kilometrów nas dzieli, jesteśmy do siebie bardzo podobni. Co najważniejsze w tej książce, po każdej takiej porcji mitów jest tutaj naukowe wyjaśnienie. Książka mówi: co na to nauka? Co wiemy dzisiaj? Jak dzisiaj tłumaczymy te zjawiska? Porządna porcja wiedzy z jednej strony historycznej, z drugiej strony przyrodniczej i fizycznej. To jest taka książka, która rozwija dzieci w wielu różnych obszarach.

28.01.2023 WARSZAWA MOKOTOW UL.WORONICZA BUDYNEK B – STUDIO 11 – REALIZACJA PROGRAMU PRZECZYTAJ MI TE HISTORIE 
 N/Z EMKA KOWALSKA – DZIENNIKARKA

Każde opisane w książce Od mitów do nauki zjawisko zostało przystępnie wyjaśnione. Dzieci dowiedzą się z tej książki jak powstaje tęcza, czym są chmury, jaka jest różnica między deszczem, gradem i śniegiem. Przeczytają również na ile trafnie jesteśmy w stanie przewidywać pogodę i czy słońce kiedyś zniknie. Całość uzupełniają ilustracje czerpiące z motywów ludowych z całego świata.

Książka “Od mitów do nauki. Jak przestaliśmy zgadywać i zaczęliśmy rozumieć” to absolutny must have dla tych rodziców, którzy chcą nauczyć swoje dzieci naukowego spojrzenia na świat! I nie chodzi tu o to, żeby pozbawiać dzieciaki radości z bajek czy baśni, tylko o to, by potrafiły odróżnić fakty od opinii i fikcji, a także – uwaga! – w całkiem bezbolesny sposób zrozumiały podstawy metody naukowej. – zauważa Ola Stanisławska, twórczyni portalu crazynauka.pl

 

Więcej informacji o książkach z serii Akademia Mądrego Dziecka na:
https://akademiamadregodziecka.pl/
http://www.harpercollins.pl/
https://www.facebook.com/KsiazkosferaHarperKids
https://www.instagram.com/harperkids_polska/

O KSIĄŻKACH AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA dla starszych:

Obserwując ogromne zainteresowanie serią Akademia Mądrego Dziecka, w odpowiedzi na potrzeby rodziców, a przede wszystkim chcąc spełnić potrzeby dzieci, które wychowały się na książeczkach z serii, powstał w jej ramach cykl przeznaczony dla starszych czytelników i czytelniczek. Dedykowany dzieciom, które chcą wiedzieć więcej i chcą kontynuować przygodę z serią Akademia Mądrego Dziecka. Tak jak, w tytułach dedykowanych młodszym, tutaj również będą publikowane różne podcykle, np. Przygody z nauką, Chcę wiedzieć, Pomóż mi przetrwać i inne.

AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA. CHCĘ WIEDZIEĆ!
Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć to seria książek popularyzujących naukę przeznaczona dla starszych przedszkolaków. Dzięki bogatym, kolorowym ilustracjom i ciekawej formie książki wpisują się w zdobywający popularność nurt edukacji edutainment (od angielskiego education – nauka oraz entertainment – rozrywka), którego podstawowym celem jest edukacja poprzez rozrywkę. Poruszana tematyka oraz przystępna forma przekazywania treści sprawiają, że są to doskonałe książki na prezenty czy nagrody.
W ramach serii Chcę wiedzieć ukazały się następujące tytuły: „Ja i moje mikroby”, „Kosmiczne urodziny. Lecimy na Księżyc!”, „Możemy uratować naszą Ziemię”, „Tu jest nasz dom”, „Jak dawniej żyły dzieci”, „Dlaczego jemy rośliny”, „Wielka misja małej sondy”, „Pięknie się różnimy”.

Jak smakuje czekolada na Evereście?
Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć!

Autor: Leisa Stewart-Sharpe
Ilustrator: Aaron Cushley
Tłumaczenie: Kazimierz Pytko
Oprawa: twarda
Objętość: 64 strony
Format: 219×280
Cena: 36,99
ISBN: 978-83-276-6909-4
Grupa docelowa: 3-7 lat

Jeśli ciekawi cię, jak zimno jest na Antarktydzie; co słychać w lesie deszczowym albo jak smakuje czekolada na szczycie najwyższej góry świata; zapraszamy Cię na ekspedycję życia. Wraz z grupą dziecięcych bohaterów poznamy najbardziej ekstremalne miejsca na Ziemi w oryginalny sposób – za pomocą wszystkich zmysłów! Będziemy przemierzać dżungle, pustynie, góry i lodowce, by przekonać się, jak te miejsca smakują, brzmią, wyglądają i pachną.
Książka „Jak smakuje czekolada na Evereście?” pomoże przygotować dzieci do podróży do odmiennych regionów i panujących tam warunków; poszerzy wiedzę o świecie i rozbudzi pasję odkrywania.

AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA. CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ!
Seria jest przeznaczona dla młodych czytelników, pragnących zaspokoić swoją ciekawość w różnych dziedzinach nauki w niecodzienny i intrygujący sposób. Seria Chcę wiedzieć więcej to ciekawe tematy, interesujące grafiki i treści odpowiednie dla młodych czytelników.
W ramach serii Chcę wiedzieć więcej ukazały się tytuły: „Sekrety zmarłych”, „Jak zostać szpiegiem”, „Wycieczka po mózgu”, „Co robimy, gdy śpimy”.

Od mitów do nauki.
Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej!

Autor: Rebecca Lewis-Oakes
Ilustrator: Ma Rambaldi
Tłumaczenie: Kazimierz Pytko
Oprawa: twarda
Objętość: 32 strony
Format: 245×275
Cena: 36,99
ISBN: 978-83-276-7258-2
Grupa docelowa: 8-12 lat

Ludzie od zawsze próbowali zrozumieć otaczający świat. Zastanawiali się, czym są grzmoty i błyskawice; skąd się bierze tęcza; dlaczego niebo nie spada; gdzie chowa się Słońce. Przez tysiące lat ich ciekawość zaspokajały legendy i mity, a każda z kultur wykształciła swoje przekonania na temat natury świata.
I choć dziś wszelkie zjawiska rozumiemy dzięki nauce, warto poznać wierzenia naszych przodków i przekonać się, jak zmieniło się ludzkie rozumowanie przez tysiące lat.
Książka „Od mitów do nauki” jest kolejną pozycją w serii Chcę wiedzieć więcej skierowanej do młodych czytelników, pragnących zaspokoić swoją ciekawość w różnych dziedzinach nauki w niecodzienny i intrygujący sposób.