Atrakcyjna nauka angielskiego z MINECRAFTEM

Przegląd

Minecraft to gra, w którą dzieci w wieku wczesnoszkolnym i młodsze nastolatki grają zdecydowanie najchętniej. Od ponad dekady cieszy się niesłabnącą popularnością. Eksplorować nieskończony świat zbudowany z bloków uwielbiają zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Gra pełni rolę więziotwórczą, jest czymś, co łączy młode pokolenie. Dzięki Minecraftowi wspólny język znajdują dzieci z różnych stron świata, a ich rodzice i nauczyciele szybko zauważyli edukacyjny potencjał gry. Nie brak kursów programowania w świecie Minecrafta, inspirowanych grą półkolonii, czy książek – zarówno tych, które pomagają młodym fanom i fankom gry stulecia stać się lepszymi graczami i graczkami, jak i tych, które ich wielką miłość do gry wykorzystują jako pretekst do nauki różnych dziedzin.

W zeszłym roku nakładem wydawnictwa HarperKids, dziecięco-młodzieżowego imprintu HarperCollins Polska, ukazały się dwie bestsellerowe serie, wspierające edukację dzieci w wieku wczesnoszkolnym i młodszych nastolatków. Mowa o cyklu zeszytów z zadaniami Minecraft. Matematyka. Megazadania, w atrakcyjny sposób uzupełniającym polską podstawę programową i książkach z krótkimi opowiadaniami Tryb czytania przeznaczonych dla dzieci, które zaczynają czytać samodzielnie. Właśnie dołączają do nich wyjątkowe książki z zadaniami Minecraft. Język angielski. Megazadania. Na półki księgarń trafiły 3 zeszyty przeznaczone dla dzieci w wieku 7+, 8+ i 9+ lat. Te książki to oficjalne wydania Mojang, twórców gry.

Oczywiście HarperKids zaznacza, że ma świadomość tego, iż poziom nauczania języka angielskiego w poszczególnych klasach różni się w polskich szkołach w zależności od profilu szkoły, czy nawet klasy, a dodatkowo część dzieci uczęszcza na zajęcia dodatkowe. Dlatego rekomenduje każdorazowo dostosować wybór zeszytu odpowiedniego do aktualnych umiejętności językowych dziecka, a oznaczoną na okładce grupę wiekową traktować umownie.

WCIĄGAJĄCA PRZYGODA Z ANGIELSKIM DLA MŁODYCH GRACZY I GRACZEK

Zapraszamy na ekscytującą wyprawę z językiem angielskim i Minecraftem w roli głównej! Wyrusz na serię przygód w niesamowitym świecie Minecrafta, doskonaląc po drodze swoje umiejętności językowe. Ten zeszyt ćwiczeń to idealne uzupełnienie i urozmaicenie programu nauczania języka angielskiego w szkole. Zabierze cię w fascynujące krainy, gdzie razem z bohaterami będziesz realizować projekty budowlane i udasz się na poszukiwanie skarbów… jednocześnie pamiętając, by trzymać się z dala od nieznośnych mobów!

Wypełniając kolejne misje, dzieci będą ćwiczyć umiejętności językowe i zwiększają pewność siebie. Książki mogą być świetnym uzupełnieniem i rozszerzeniem materiału szkolnego. Różnorodne zadania: krzyżówki, wykreślanki, zdania do uzupełnienia, pisanie po śladzie, opisywanie ilustracji rozwijają kompetencje językowe dzieci w obszarach takich jak: pisownia i wymowa, słownictwo, gramatyka, interpunkcja, a także komponowanie wypowiedzi.

 

 

Z książką Minecraft. Język angielski. Megazadania. 7+ dziecko poznaje między innymi długie dźwięki w języku angielskim, dni tygodnia, odkrywa liczbę pojedynczą i mnogą, buduje przeciwieństwa za pomocą cząstki -un, porównuje (stopień równy, wyższy i najwyższy), uczy się poprawnego szyku zdania, stosowania wielkiej litery i stawiania właściwych znaków interpunkcyjnych na końcu zdania oznajmującego, pytającego i rozkazującego, łączy wyrazy i zdania za pomocą spójnika and.

Rozwiązując zadania z zeszytu Minecraft. Język angielski. Megazadania. 8+ uczy się dzielić słowa na sylaby, poznaje przyrostki -ly, -ful i -ment, podstawowe zasady używania przecinków, doskonali zasady budowania zdań oznajmujących, pytających i rozkazujących, dowiaduje się, czym jest apostrof w języku angielskim, a także czym jest czasownik i jak stosować czas teraźniejszy prosty (Present Simple). Poznaje spójniki but, because, or oraz dowiaduje się, czym jest przymiotnik.

Z kolei w książce Minecraft. Język angielski. Megazadania. 9+ są zadania, z którymi można ćwiczyć budowanie przysłówków poprzez dodanie -ly do przymiotnika. Dziecko poznaje przykłady dźwięków wymawianych jednakowo, lecz zapisywanych inaczej, doskonali wymowę długich samogłosek, uczy się stosować formy skrócone (do not – don’t), poznaje homofony, rozbudowuje swój zasób spójników, przyimków, przysłówków ,dowiaduje się, czym są zaimki osobowe, doskonali znajomość czasu Present Simple.

ATRAKCYJNY SYSTEM MOTYWACYJNY, ZROZUMIAŁE POLECENIA I MOŻLIWOŚĆ SPRAWDZENIA SWOJEJ WIEDZY
Biorąc udział w każdej kolejnej przygodzie – zadaniu dziecko może zdobyć określoną liczbę punktów – szmaragdów, które na ostatniej stronie „Wymienia” na wybrane przez siebie przedmioty. Trudniejsze zadania są oznaczone ikoną .
Wstęp do każdego rozdziału napisany jest w języku polskim. Dodatkowo w ramkach znajdują się tłumaczenia wszystkich angielskich poleceń. Na końcu książki dzieci znajdą odpowiedzi do wszystkich zadań. Polska wersja powstała z udziałem doświadczonego nauczyciela języka angielskiego i metodyka nauczania wczesnoszkolnego.

DOCENIONE PRZEZ RODZICÓW

Obaj moi synowie oszaleli na punkcie Minecrafta i chętnie sięgają po książki i gadżety inspirowane grą. Mój pierwszoklasista bardzo chętnie rozwiązywał zadania zebrane w książce „Minecraft. Matematyka. Megazadania”. – przyznaje Emka Kowalska, dziennikarka, autorka bloga obibooki.pl, mama dwóch małych graczyDlatego z radością przyjęłam pojawienie się w księgarniach wersji poświęconej nauce języka angielskiego. Zwłaszcza, że od zawsze uważałam, że gra może wspierać kompetencje językowe dzieci, starałam się, żeby korzystali z angielskiej wersji językowej, ale moje starania były niwelowane, przez ich ukochanych minecraftowych YouTuberów, którzy często spolszczają angielskie słowa czy błędnie je wymawiają. Mam nadzieję, że Minecraft. Język angielski. Megazadania pomogą mi nad tym zapanować. Uważam, że znajomość języka angielskiego jest kluczowa dla ich przyszłości i chętnie podsuwam ich różne pomoce. Na naukę z Minecraftem nie musiałam ich dwa razy namawiać! Jestem pewna, że te książki świetnie sprawdzą się również jako urozmaicenie szkolnych lekcji.

Z myślą o nauczycielach powstały karty pracy i scenariusz oparty o książki, które pomogą w poprowadzeniu lekcji inspirowanej Minecraftem.

W przygotowaniu są kolejne, bardziej zaawansowane tytuły – dla dziesięcio-, jedenasto- i dwunastolatków. Mają się pojawić w księgarniach już w sierpniu.

Więcej informacji o książkach Minecraft na:
http://www.harpercollins.pl/
https://www.facebook.com/KsiazkosferaHarperKids
https://www.instagram.com/harperkids_polska/

O KSIĄŻKACH:

 

MINECRAFT

Najlepiej sprzedająca się gra w historii. Choć powstała 12 lat temu, już okrzyknięto ją najważniejszą grą XXI wieku. W 2014 roku badacze z Instytutu Badań Edukacyjnych sprawdzili, co łączy dzieci, które właśnie przy Minecrafcie najchętniej spędzają czas. Uczniowie, którzy we wczesnych latach szkolnych lubią matematykę, prawdopodobnie sięgną też po flagową grę studia Mojang.

Stwierdzono też korelację pomiędzy wyższą niż przeciętna inteligencją i zamiłowaniem do spędzania czasu w świecie zbudowanym z sześcianów. Dla wielu dzieci Minecraft to wstęp do nauki programowania. Rozwija kreatywność, uczy współpracy i nieszablonowego myślenia. Ale nie tylko, książki Minecraft zachęcają też do czytania. Fascynujące przygody bohaterów w serii „Kroniki Stonesword”, wskazówki zebrane w podręcznikach od samych ekspertów ze studia Mojang, zaskakujące budowle w książce „Niesamowite bazy” czy „Niesamowite konstrukcje” przekonają do nauki czytania i zmotywują do połykania kolejnych stron nawet najbardziej opornych czytelników.

Ale książki Minecraft to nie tylko rozrywka – to także nauka: czytania (seria „Tryb czytania”), matematyki (zeszyty z serii „Megazadania. Matematyka” czy języka angielskiego (seria „Megazadania. Język angielski”). Wartą uwagi propozycją jest również „Blokopedia” – wyczerpujący przewodnik po wszystkich blokach w grze.

Książki Minecraft to bestsellery, wielokrotnie nagradzane i docecniane przez czytelników i branże (nagrody Influencer’s Top czy Perełka roku czytelników magazynu „Świat zabawek”)

Wszystkie tytuły są przygotowane we współpracy z producentami gry Minecraft i jako jedyne oficjalne tytuły na rynku mogą pochwalić się rekomendacją MOJANG – produkt oficjalny.

 

MINECRAFT. JĘZYK ANGIELSKI. MEGAZADANIA

„Minecraft. Język angielski. Megazadania” to niezwykłe zeszyty zadań do nauki języka angielskiego oraz zaproszenie do emocjonującej przygody w świecie Minecrafta. Książki przeznaczone są dla dzieci w wieku 7, 8 i 9 lat, ale z pewnością sprawią frajdę fanom gry w każdym wieku.
Eksplorowanie kolejnych biomów, podejmowanie wyzwań i rozwiązywanie zagadek osadzonych w minecraftowym uniwersum to doskonała zabawa i najlepsza forma nauki języka angielskiego, jaką można sobie wyobrazić! Wypełniając kolejne misje, dziecko ćwiczy umiejętności językowe. Książki te są doskonałym uzupełnieniem i rozszerzeniem materiału szkolnego, dzięki czemu rozbudzają ciekawość językową dzieci i wzmacniają ich kompetencje oraz pewność siebie na gruncie języka angielskiego.
W książkach znajdują się zadania z zakresu różnych działów lingwistyki, takich jak: pisownia i wymowa, słownictwo, gramatyka, interpunkcja, a także komponowanie wypowiedzi.
Wszystkie zagadnienia mają teoretyczne wprowadzenie w języku polskim oraz atrakcyjne zadania opracowane w języku angielskim oparte na aktywnościach takich jak: rozwiązywanie krzyżówek, uzupełnianie luk w zdaniach, ćwiczenie pisania po śladzie, szukanie ukrytych słów w wykreślankach i wężach wyrazowych, tworzenie własnych wypowiedzi, opisywanie ilustracji.
Słowniczki z listą wprowadzonych w danym rozdziale trudniejszych słów oraz polskie tłumaczenia poleceń zamieszczone u dołu strony sprawiają, że całość jest przystępna i niezwykle skuteczna.
Za każde rozwiązane zadanie dziecko zdobywa szmaragdy, które na końcu książki może „wymienić” na nagrody. O odpowiedni poziom zaangażowania dba też wciągająca opowieść o przygodach Evy i Toma, towarzyszących czytelnikowi przez całą książkę.
„Minecraft. Język angielski. Megazadania” to oficjalne wydanie na licencji Mojanga, a edycja polska powstała we współpracy z doświadczonym nauczycielem języka angielskiego i metodykiem nauczania wczesnoszkolnego. W serii ukazały się „Megazadania” dla fanów Minecrafta: siedmiolatków, ośmiolatków i dziewięciolatków, a w przygotowaniu są także tomy dla dziesięcio-, jedenasto- i dwunastolatków.

Minecraft. Język angielski. Megazadania 7+

Autor: Jon Goulding, Dan Whitehead
Ilustrator: Mojang
Tłumaczenie: Katarzyna Kochaniak, Maria Lekszycka-Petryszyn
Oprawa: miękka
Objętość: 64 strony
Format: 210×297
Cena: 24,99
ISBN: 978-83-276-7155-4
Grupa docelowa: 3-7 lat
Premiera: 08.03.2023

Z książką „Minecraft. Język angielski. Megazadania 7+” dziecko poznaje długie dźwięki w języku angielskim, długie „e” i leniwe r, wymowę cząstek or, ore, aw, au, (długie „o”), ow, ou (wymawiane jako „au”), ow, ou („au”), ear, ere („ie”), nk, ng ([ŋ]), w, wh („ł”). Poznaje dni tygodnia, odkrywa liczbę pojedynczą i mnogą, buduje przeciwieństwa za pomocą cząstki -un, porównuje (stopień równy, wyższy i najwyższy), uczy się poprawnego szyku zdania, stosowania wielkiej litery i stawiania właściwych znaków interpunkcyjnych na końcu zdania oznajmującego, pytającego i rozkazującego, łączy wyrazy i zdania za pomocą spójnika and. W części poświęconej pisaniu poznaje pierwsze rodzaje tekstów: informacyjne i instrukcje (polecenia), uczy się zwracać uwagę na kolejność przedstawianych w tekście wydarzeń, a także wprowadzać postaci i tworzyć ciekawe opisy.

Minecraft. Język angielski. Megazadania 8+

Autor: Jon Goulding, Dan Whitehead
Ilustrator: Mojang
Tłumaczenie: Katarzyna Kochaniak, Maria Lekszycka-Petryszyn
Oprawa: miękka
Objętość: 64 strony
Format: 210×297
Cena: 24,99
ISBN: 978-83-276-7156-1
Grupa docelowa: 8-12 lat
Premiera: 08.03.2023

Z książką „Minecraft. Język angielski. Megazadania 8+” dziecko uczy się dzielić słowa na sylaby, wymawiać litery v i w („w” i „ł”), sh („sz”), ch i tch („cz”), c i k („k”), g i j („dż”), a także uczy się wymowy liter th. Poznaje przyrostki -ly, -ful i -ment, podstawowe zasady używania przecinków, doskonali zasady budowania zdań oznajmujących, pytających i rozkazujących, dowiaduje się, czym jest apostrof w języku angielskim, a także czym jest czasownik i jak stosować czas teraźniejszy prosty (Present Simple). Poznaje spójniki but, because, or oraz dowiaduje się, czym jest przymiotnik. W części poświęconej pisaniu uczy się planować wypowiedź, tworzyć coraz bardziej urozmaicone opisy, dzielić wypowiedź na wstęp, rozwinięcie i zakończenie, planować fabułę, a także oswaja się z tekstem pisanym wierszem.

Minecraft. Język angielski. Megazadania 9+

Autor: Jon Goulding, Dan Whitehead
Ilustrator: Mojang
Tłumaczenie: Katarzyna Kochaniak, Maria Lekszycka-Petryszyn
Oprawa: miękka
Objętość: 80 stron
Format: 210×297
Cena: 29,99
ISBN: 978-83-276-7157-8
Grupa docelowa: 8-12 lat
Premiera: 08.03.2023

Z książką „Minecraft. Język angielski. Megazadania 9+” dziecko poznaje przedrostki dis-, mis-, un-, inter-, re-, super-, a także przyrostki -er, -ness, -ion, uczy się budować przysłówki poprzez dodanie -ly do przymiotnika (simple – simply), poznaje przyrostek -ous, poznaje przykłady dźwięków wymawianych jednakowo, lecz zapisywanych inaczej, doskonali wymowę długich samogłosek, uczy się stosować formy skrócone (do not – don’t), poznaje homofony, czyli wyrazy o różnym znaczeniu, lecz brzmiące tak samo. Rozbudowuje swój zasób spójników (or, and, but, when, if, because, while, before, after), przyimków (in, on, next to, under, behind), przysłówków (soon, later, inside, outside, everywhere, nearby), dowiaduje się, czym są zaimki osobowe (I, you, he, she, it, we, they), doskonali znajomość czasu Present Simple, ćwiczy tworzenie pytań i zdań przeczących, stosowanie apostrofu, uczy się używać przedimków a i an. W części poświęconej pisaniu dowiaduje się, czym są synonimy, ćwiczy porządkowanie swojej wypowiedzi i opisywanie faktów, uczy się dzielić tekst na akapity, doskonali opisywanie bohaterów, miejsca akcji. Planuje własne opowiadanie, z naciskiem na wszystkie poznane elementy poprawnego tworzenia tekstów, a także kształtuje nawyk sprawdzania poprawności i atrakcyjności własnego tekstu.