Smaczna banda i emocje

WZOROWE JAJO I NIESFORNE ZIARENKO, CZŁONKOWIE SMACZNEJ BANDY, PRZYPOMINAJĄ DZIECIOM, ŻE NIKT NIE JEST IDEALNY!

Smaczna Banda i emocje, to nowa na polskim rynku seria wspierających picture booków dla najmłodszych. Książki, pomagające dzieciom i ich rodzicom uporać się z trudnymi emocjami, przez wiele tygodni znajdowały się na liście bestsellerów New York Timesa, a Wzorowe Jajo zwyciężyła w 2019 roku w rankingu na najlepszą książkę roku Amazona. Właśnie ten tytuł, wraz z książką Niesforne Ziarenko trafił na półki polskich księgarni za sprawą wydawnictwa HarperKids, imprintu HarperCollins, specjalizującego się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej.

Bogato ilustrowane książki Wzorowe Jajo i Niesforne Ziarenko, autorstwa Jory’ego Johna z zabawnymi ilustracjami Pete’a Oswalda, to krótkie, ciepłe opowiadania pokazujące dzieciom, że nikt nie jest idealny, każdy czasem popełnia błędy, a dążenie do perfekcji może być wyczerpujące i obciążające dla zdrowia psychicznego.

Przypominają jednocześnie o tym, że warto, w miarę swoich możliwości, starać się być pomocnym i miłym dla innych. Pokazują dobre wzorce zachowań, prezentują zasady współżycia społecznego i podpowiadają, jak poradzić sobie z trudnymi, przytłaczającymi emocjami. Udowadniają również, że nigdy nie jest za późno na to, żeby spróbować zmienić swoje postępowanie.

LEKTURA, KTÓRA UCZY, ŻE WARTO BYĆ DLA SIEBIE DOBRYM

W świecie, w którym dzieci i rodzice często mają poczucie, że muszą dążyć do bycia idealnymi osobami, lektura Wzorowego Jaja i Niesfornego Ziarenka może przynieść ulgę jednym i drugim. Dzieci uwielbiają moment, w którym Wzorowe Jajo zdaje sobie sprawę, że nie musi być przez cały czas dobre, i naprawdę identyfikują się z jego irytacją, gdy bohater widzi, że inne jajka nie są idealne. – pisze Juanita Giles, dyrektorka Virginia Children’s Book Festival.


Rzeczywiście, tytułowy bohater książki Wzorowe Jajo bardzo dba o to, by być pomocnym i uprzejmym dla innych. Na dodatek ma na głowie jedenastu brojących na potęgę towarzyszy z tekturowej wytłoczki na jajka. Wzorowe Jajo stara się naprawić wszystkie wyrządzone przez nich szkody. Do czasu, aż jego skorupka zaczyna pękać od napięcia. Postanawia więc zadbać o swój dobrostan.

„Wzorowe Jajo” powinno być pozycją obowiązkowo przerabianą na wszelkich kursach pierwszej pomocy i szkoleniach aktywistycznych. – zauważa Przemek Staroń, psycholog, Nauczyciel Roku 2018 – Powinno być rozdawane wszelkim wolontariusz(k)om i działacz(k)om charytatywnym. I powinno w zasadzie znajdować się w każdym domu. Jakże prosto i celnie, a jednocześnie subtelnie i delikatnie, przypomina nam, że nie ma opcji na realne bycie dla innych oraz z innymi, jeżeli zaniedbuje się siebie. Prawdziwa pomoc drugiej osobie jest zawsze pochodną naszych sił. W stanie psychofizycznego wyczerpania dajemy innym resztki. A przecież, gdy pragniemy naprawdę komuś pomóc, nie chcemy dawać tej osobie resztek, prawda?

KSIĄŻKA O TYM, JAK POZBYĆ SIĘ KRZYWDZĄCYCH ŁATEK

Niczego nie odkładam na miejsce.
Spóźniam się zawsze i wszędzie.
Opowiadam same nieśmieszne kawały.
Nigdy nie myję rąk. Ani nóg.
Kłamię i kręcę bez sensu.
W kolejkach nie stoję. Zawsze się wpycham.
Wgapiam się. Robię straszne miny.
Nikomu nie daję dokończyć zdania.
Nikogo nie słucham

 

 

Tak mówi o sobie bohater książki Niesforne Ziarenko. Czytelnicy i czytelniczki dowiedzą się, że nie zawsze tak było. Baaaaaaaardzo Niesforne Ziarenko kiedyś żył zupełnie inaczej. Można wręcz powiedzieć, że było całkiem inną osobą. Jego zachowanie zmieniło się w wyniku dramatycznych przeżyć, które były jego udziałem. Miał ciężkie chwile w życiu i oczywiście zachowywał się na różne sposoby, na przykład zawsze spóźniał się, nigdy nie słuchał, czy był głośny w bibliotece, ale jest gotów spróbować się poprawić, krok po kroku dając sobie kolejną szansę.mówi o stworzonym przez siebie bohaterze Jory John. Niesforne Ziarenko musi jednak stawić czoło nie tylko własnym emocjom, ale też ocenie innych. Podobnie, jak wiele dzieci! Na szczęście, choć zmiana nie następuje z dnia na dzień, jego starania nie pozostają niezauważone.

Ta niezwykle prosta historia odsłania to, co z reguły nam umyka. Kiedy patrzymy na jakąś osobę, która nie zachowuje się zbyt dobrze, nie bierzemy pod uwagę kluczowego kontekstu. Kontekstu postępu, jaki już dokonała. Zamykamy ją w klatce danej chwili, a przecież to, co widzimy, może leżeć o lata świetlne od tego, jak ta osoba zachowywała się wcześniej.mówi Przemek Staroń Kiedyś być może była Bardzo Niegrzeczne, a teraz jest po prostu Trochę Niegrzeczne. „Niesforne Ziarenko” pokazuje, że właśnie droga, którą przebywamy, każdy krok, który stawiamy, jest czymś najbardziej kluczowym – i równie kluczowe jest to, aby przez ten pryzmat patrzeć zarówno na siebie, jak i na innych.

W przygotowaniu są kolejne tomy serii zatytułowane Skwaszone Winogrono i Bystre Ciastko.

Więcej informacji o książkach z serii Smaczna Banda i emocje na:
http://www.harpercollins.pl/
https://www.facebook.com/KsiazkosferaHarperKids
https://www.instagram.com/harperkids_polska/

O KSIĄŻKACH:


Wzorowe Jajo
Autor: Jory John
Ilustrator: Pete Oswald
Tłumaczenie: Katarzyna Huzar-Czub
Oprawa: twarda
Objętość: 32 strony
Format: 215×260
Cena: 29,99
ISBN: 978-83-276-8062-4
Grupa docelowa: 3-7 lat
Premiera: 8.03.2023

Wzorowe Jajo pomoże każdemu i o każdej porze – pomaluje dom, zmieni opony, zaniesie do domu zakupy i zdejmie z drzewa przerażonego kotka. Przysługi to jego specjalność, a uczynność – drugie imię. Jajo pamięta o wszystkich poza… nim samym i łatwo przewidzieć, czym to się może skończyć. Ale…czy można być dobrym jednocześnie dla siebie i dla innych? Ta mądra, pozytywna, a przy tym zabawna i wielopoziomowa opowieść to sposób na to, by w przystępny i bezpośredni sposób zaprosić dziecko do rozmowy o emocjach, uczuciach, życiowych priorytetach, stawianiu granic, a wreszcie – o szczęściu. Kapitalnie napisana, brawurowo przetłumaczona i wspaniale zilustrowana książka to niezwykły prezent zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników. Maluchy znajdą tu zabawną historyjkę, a starsi – uniwersalną przypowieść o tym, że aby opiekować się całym światem, warto w pierwszej kolejności zaopiekować się sobą.

Niesforne Ziarenko
Autor: Jory John
Ilustrator: Pete Oswald
Tłumaczenie: Katarzyna Huzar-Czub
Oprawa: twarda
Objętość: 32 strony
Format: 215×260
Cena: 29,99
ISBN: 978-83-276-8063-1
Grupa docelowa: 3-7 lat
Premiera: 8.03.2023

Niesforne Ziarenko to postrach okolicy i nicpoń, jakich mało. Wepchnie się w każdą kolejkę, dobre wychowanie dla niego nie istnieje, a i z higieną jest na bakier. Dzieci straszy przerażającą miną, kawały, które opowiada, nikogo nie śmieszą, a wszelkie zasady istnieją dla niego tylko po to, aby je łamać. Ale… czy zawsze tak było? I czy tak być musi? Ta mądra, pozytywna, a przy tym zabawna i wielopoziomowa opowieść to sposób na to, by w przystępny i bezpośredni sposób zaprosić dziecko do rozmowy o emocjach, uczuciach, niepisanych zasadach społecznego współżycia, a wreszcie – o szacunku dla innych i dla siebie samego. Kapitalnie napisana, brawurowo przetłumaczona i wspaniale zilustrowana książka to niezwykły prezent zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników. Maluchy znajdą tu zabawną historyjkę, a starsi – uniwersalną przypowieść o tym, że nawet największe nicponie zasługują na to, by dać im drugą szansę, a to, co robimy, nie zawsze świadczy o tym, jacy jesteśmy w głębi duszy.