Nowa powieść Magdaleny Miecznickiej “Szczęście”

Przegląd

Magdalena Miecznicka
Szczęście

Premiera: 24.05.2023

Rodzina od środka.

Brutalnie szczera, rewelacyjnie napisana opowieść o życiu kobiety we współczesnym świecie.

Agata to 42-letnia mieszkanka Warszawy. Ma męża, dzieci, matkę, siostrę i sekretnego kochanka. Ma też mieszkanie, a nawet dwie trzecie domu, choć należą one raczej do jej męża, który utrzymuje rodzinę. Ona zajmuje się dziećmi, praniem, sprzątaniem, a w wolnych chwilach pracą freelancerską.

Rodzina jest dla Agaty przede wszystkim źródłem frustracji, romans sprawia głównie cierpienie, a upragniona mieszczańskość stoi na glinianych nogach niepewnej sytuacji finansowej. Lata mijają, skóra wiotczeje, do menopauzy coraz bliżej, a życie, jakie sobie ułożyła, okazało się pomyłką. Rodzinny stan zawieszenia, za który Agata się obwinia, wszystkich unieszczęśliwia. Boi się jednak stracić to, co ma, i postanawia: ,,Będziemy nieszczęśliwi, ale przynajmniej tutaj, w tym domu”.

Szczęście to pełen ironii i czarnego humoru dramat psychologiczny o kobiecie, której życie układa się nie tak, jak chciała. Czy możemy stworzyć pełną ciepła i miłości relację, jeżeli wychowaliśmy się w jej braku? Jakie są możliwości ucieczki z nieszczęśliwego układu? Głęboka i prawdziwa opowieść o współczesnej rodzinie oraz jednej, konkretnej kobiecie. Trochę Karla Ovego Knausgaarda, trochę dzisiejszej Pani Bovary. Trochę smutku i sporo komedii.

Magdalena Miecznicka (ur. 1977) – pisarka i dziennikarka. Współpracuje m.in. z “Financial Times” i “LA Review of Books”, “Dziennikiem Gazetą Prawną” i portalem Onet.pl. Szczęście jest jej trzecią powieścią, po Złości (2012) i Cudownej karierze Magdy M. (2009). Wydała również dwie książki dla dzieci: Tosia i przygoda na plaży (2020) oraz Tosia i tajemnica geodety (2019), a także dramat Cudze meble (2016). Ten i inne jej dramaty były adaptowane przez Polskie Radio, a sztuka Spalenie Joanny została również sfilmowana przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w projekcie “Teatroteka”. Jej pierwszy dramat napisany po angielsku Nineteen Gardens zostanie wystawiony w 2024 roku w Hampstead Theatre w Londynie.

Od 2017 roku mieszka w Londynie.

Kategorie: Literatura