Top20 BookScan, tydzień piąty roku 2023 

Top20 BookScan, tydzień piąty roku 2023 

Przegląd

© Nielsen BookScan; dane dostarczają: Allegro, Auchan, Biedronka, Bookszpan&Liber, Book Depository, Carrefour, Gandalf, Glosel, Książnica Polska, Lagardere, Leclerc, Między Kartkami, Rossmann, Ruch, Świat Książki, Znak Ecom.

 

Zestawienie top20 Nielsen BookScan w piątym tygodniu 2023 roku (22-29 stycznia) otwiera „Bambi” opowiedziany przez Małgorzatę Strzałkowską wydany przez Hachette w ramach Złotej Kolekcji Bajek w promocyjnej cenie okładkowej 5.90 zł. Wydaje się, że wszystkie elementy są tutaj ważne: tytuł, autorka, wydawca oraz cena i model dystrybucji ( https://zlotakolekcjabajek.pl).

Dalej niepodzielnie królowała kategoria fiction w obu gatunkach, dla dorosłych i dla młodych dorosłych,  łącznie 18 tytułów w top20. Na drugim i trzecim miejscu zestawienia znalazła się Weronika Marczak i jej dwa tomy z cyklu „Rodzina Monet” najpierw tom drugi „Królewna”, potem tom pierwszy „Skarb”. Wydawcą tej serii jest You&YA czyli imprint wydawnictwa Muza.

Przy czym wydaje się, że show skradło dwóch wydawców rozpatrywanych łącznie, a mianowicie Albatros i Świat Książki, czyli dwa imprinty należące do grupy wydawniczej Dressler Dublin. Do top20 wprowadzili oni 11 tytułów, z czego sam Albatros osiem.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na średnie ceny detaliczne książek w top20. Jak widać mieściły się one w piątym tygodniu roku w przedziale 20-32 zł (z jednym wyjątkiem: „Uwięziona” B.A.Paris, nowość ze stycznia 2023 ze średnią ceną 36.63 zł). Rzut oka na średnie ceny okładkowe (mniej więcej od 39.90 do 44.90 zł) i od razu widać, że to był też tydzień dodatkowych rabatów detalicznych.

W panelu BookScan zmierzyliśmy w piątym tygodniu 2023 roku sprzedaż 920 tys. 142 egzemplarzy książek o wartości 21 mln 494 tys. zł, średnia cena detaliczna książki wyniosła 23 zł i 36 groszy.

Na liście top20 książki są uporządkowane według liczby sprzedanych egzemplarzy.

Renek Mendruń 

Nielsen BookScan Polska 

Kategorie: Bestsellery