Top20 BookScan, tydzień czwarty roku 2023

Top20 BookScan, tydzień czwarty roku 2023

Przegląd

Zestawienie top20 Nielsen BookScan w czwartym tygodniu 2023 roku (22-29 stycznia) otwiera ciekawy miks książek. Na pierwszym miejscu melduje się „Królewna” Weroniki Marczak (Muza), czyli tom drugi sagi Rodzina Monet adresowany do publiczności Young Adult, na drugim ponadczasowa Jane Austin i „Duma i uprzedzenie”, tym razem jako pierwszy tom nowej kolekcji wydawnictwa Burda w atrakcyjnej oprawie graficznej i atrakcyjnej cenie 9.90 zł (kolejne tomy tej kolekcji już w cenie 34.90 zł ), a na trzecim miejsu świeżutka styczniowa nowość mistrzyni thillera B.A. Paris „Uwięziona” (Albatros).

Poza podium na czwartym ponownie jest Weronika Marczak i pierwszy tom sagi Rodzina Monet, na piątym „Rzeżnk z Lyonu” Marcela Wożniaka (Filia) i na szóstym „Spider Man 1” Spike’a Lee i Steve’a Ditko, otwierający kolekcję Hachette reprint klasycznego wydania z 1962 roku, także w atrakcyjnej formie edycyjnej i atrakcyjnej cenie 14.90 zł (następne tomy kolekcji po 34.90 zł).

Kolejny już tydzień w top20 widać bardzo mocną ofertę w kategorii fiction. Oprócz tego mamy kilka tytułów non-fiction, jeden komiks i dwa wyzwania: nie wiadomo właścicwie czy „Rzeźnik z Lyonu” to fiction czy non-fiction, można tu chyba mówić o fabularyzowanym non-ficition i mamy w klasyfikacji Nielsena wytrych w postaci kategorii prawdziwe historie. Po drugie trudno orzec, czy „Spider Man” to jest rzecz dla dzieci czy dla dorosłych. W przypadku komiksów mamy prawdziwy dylemat pomiędzy kategoriami Komiksy i powieści graficzne (dla dzieci) oraz Powieść graficzna. Superbohaterowie (dla dorosłych). Na razie stawiamy na dzieci zakładając, że dorośli się nie obrażą.

Warto zwrócić jeszcze uwagę na bardzo zróżnicowane ceny w obrębie top20. Wygląda na to, że rynek jest bardzo różnorodny pod tak względem gatunków, formatów i koncepcji, jak i cen właśnie.

W panelu BookScan zmierzyliśmy w czwartym tygodniu 2023 roku sprzedaż 787 tys. 725 egzemplarzy książek o wartości 18 mln 738 tys. zł, średnia cena detaliczna książki wyniosła 23 zł i 79 groszy.
Na liście top20 książki są uporządkowane według liczby sprzedanych egzemplarzy.
Renek Mendruń
Nielsen BookScan Polska

 

Kategorie: Bestsellery