Szara Godzina od 11 lat opowiada dobre historie

Przegląd

W 2022 r. nakładem Wydawnictwa Szara Godzina, specjalizującego się w powieściach obyczajowo-historycznych, ukazało się 20 tytułów.

 

Rok rozpoczął się od premier dwóch poradników Andrzeja Janusa – „Zdrowie. Nie daj się chorobie” oraz „Candida. Nie daj się zjeść grzybom”.

Wkrótce potem ukazała się dziesiąta powieść debiutującej trzy lata temu w Szarej Godzinie Katarzyny Kieleckiej – „Gra w zielone”.

 

W sierpniu miała premierę jej następna książka – „Znajda”, w której przenikają się wątek współczesny, zrodzony z wyobraźni, i wojenny, utkany z historycznych zdarzeń, jak bombardowanie Wielunia, pacyfikacja przez niemiecką policję wsi Skałka Polska, obozowe życie w „Małym Oświęcimiu” czy codzienność na łódzkim Grembachu.

Spośród nowości wydawniczych Szarej Godziny w 2022 r. warto wyróżnić książkę Pawła Jaszczuka „Po tej stronie księżyca”, kontynuację losów bohaterów „Szczęśliwej Przystani”. Autor stworzył mikroświat zamieszkany przez kilkadziesiąt postaci z domu spokojnej starości. To poetycka opowieść o starości, przemijaniu, samotności i niezrealizowanych marzeniach. Wzruszająca i refleksyjna. Z nutą sensacji i humoru.

Niebo na wschodzie poszarzało, a zza lasu wypłynął księżyc jak złoty Krugerrand najwyższej próby. Fotografka Greta Gawor oniemiała z wrażenia, spoglądając to na ziemskiego satelitę, to na siedzącą na czubku akacji nastroszoną wronę. Wystarczyło zrobić krok w lewo, pochylić się i przekrzywić delikatnie głowę, a wtedy ptak chował się w złotej, księżycowej aureoli. Greta przesunęła się i znieruchomiała. Nacisnęła przycisk wymyślonego aparatu fotograficznego. Wszystko było jak trzeba. Ostry dziób i głowa wrony kontrastowały z żółtym kolistym tłem, tylko ogon wystawał nieznacznie za księżycową paterę, niczym misterny uchwyt. Zdumiewający kadr, podpowiedziany przez naturę. Kto wie, może nawet najlepszy w życiu, rozmyślała. Szkoda, że nikt prócz mnie go nie zobaczy. Przyszła jej do głowy nazwa kompozycji – „Po tej stronie księżyca”.

 

W 2022 r. premiery miały dwie książki Andrzeja H. Wojaczka: „Wdowi grosz” i Jutrznia”, kończąca śląski cykl „Wrzeciono Boga”, zainspirowany pamiętnikiem wuja autora, którego życie wpisało się w wielkie wydarzenia XX wieku.

 

To opowieść o Śląsku i Ślązakach, ale też o niszczycielskiej machinie wojennej, o niezwykłej sile kobiet, mitotwórczej roli słowa i potędze miłości zdolnej do największych poświęceń.

Jak mówi w wywiadzie autor: „Życie to ciągła walka, ale najważniejszą walką jest batalia o szeroko pojmowaną wolność. Wszyscy moi powieściowi protagoniści są jej bojownikami; walczą o niepodległość i granice, o prawo do wypowiedzi i o wolność słowa, o wolność w przestrzeni osobistej, wolność wyboru i własną godność, wreszcie o wolność sumienia i ducha. Uznałbym, że to ostatnie kryterium za najważniejsze, bo można być prawdziwie wolnym nawet w niewoli, ale i zniewolonym na wolności.”.

Miłośnicy powieści obyczajowo-historycznych cieszyli się z kolejnych tomów cyklu „W dolinie Narwi” Urszuli Gajdowskiej: „Zakochana hrabina”, „Niepokorna wdowa” i „Zbuntowana szlachcianka” w konwencji romansu historycznego, powieści płaszcza i szpady, a także… kryminału. Cykl „W dolinie Narwi” znajduje uznanie u czytelników Aleksandra Duma, i Jane Austin, i Artura Conan Doyle’a, wreszcie popularnego serialu „Bridgertonowie”. To świetnie zarysowane realia epoki, skrzące się dowcipem dialogi i pełnokrwiści bohaterowie.

 

W mijającym roku miały też premierę „Ścieżki Elizy” pióra Agnieszki Panasiuk, autorki bestsellerowych „Podróże serc” oraz „Antonia”, „Cecylia” i „Aleksandra” w cyklu „Na Podlasiu”, jak też „Kiecka i tiurniura” Aleksandry Katarzyny Maludy, z którą czytelnik przenosi się do Zakopanego czasów Tytusa Chałubińskiego i na syberyjskie bezdroża, a nawet w lata 80. poprzedniego stulecia.

W 2022 r. ukazały się również dwie powieści Weroniki Wierzchowskiej, popularnej autorki powieści obyczajowo-historycznych z motywem silnej, niezależnej kobiety: „Guwernantka” i „Rok bez lata”. Tłem dla ekscytującej fabuły jest rzeczywista katastrofa klimatyczna – wybuch indonezyjskiego wulkanu Tambora w 1815 r. i zniszczona wojnami napoleońskimi Europa.

Pod skrzydłami Szarej Godziny miały też premierę książki o tematyce współczesnej: „Grand Hotel Granit” pióra Emilii Teofili Nowak oraz Wioletty Piaseckiej” „Niezapomniany walc” i „Przyjdzie pogoda na ślub”, jak również “Albański motyl” Anny Stryjewskiej, tylko z pozoru romantyczna powieść obyczajowa. Autorka porusza w niej temat biedy, mafii i handlu kobietami, które zmuszane są do prostytucji. Nie stroni od drastycznych scen i sensacyjnych zwrotów akcji.

Marta Maciejewska, znana z powieści erotycznych, zaskoczyła swoich czytelników książką „1200 gramów szczęścia”, zainspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. To dramatyczna opowieść o miłości matki do przedwcześnie urodzonej córki. To historia lęku, bólu i wychodzenia z traumy, ale także historia bycia szczęśliwą mamą.

Rok 2022 r. zakończyła nowa edycja „Szeptów dzieciństwa” Anny Sakowicz, wydana wygodnym dużym drukiem.

Szara Godzina jest systematycznie rozwijającym się, rodzinnym wydawnictwem, założonym w 2011 roku. Od początku działalności publikuje książki polskich autorów, także debiutantów. Specjalizuje się w literaturze obyczajowej i obyczajowo-historycznej, ale ma w portfolio również tytuły sensacyjne i thrillery. Dokłada wszelkich starań, by wydawane książki budziły pozytywne emocje i skłaniały do refleksji.

 

Kategorie: Literatura