Najnowsza proza francuska w serii Collection Nouvelle

Przegląd

W 2022 roku w serii Collection Nouvelle prezentującej utwory najnowszej literatury francuskojęzycznej ukazało się siedem powieści.

Wśród autorów Collection Nouvelle, obok takich gwiazd literackich, jak Pierre Lemaitre („Wielki wąż”) i Amélie Nothomb („Do pierwszej krwi”, Prix Renaudot 2021), są pisarze wcześniej nieznani polskim czytelnikom, a we Francji i poza jej granicami odnoszący duże sukcesy. Djaïli Amadou Amal dotarła z „Niecierpliwymi” do finału Nagrody Goncourtów i zdobyła Prix Goncourt des lycéens (w listopadzie 2022 roku autorka otrzymała doktorat honoris causa Université Sorbonne Nouvelle). Sylvain Prudhomme za powieść „Na rozdrożach” został wyróżniony prestiżowymi Prix Femina oraz Prix Landerneau. „Cały ten błękit” to druga powieść Laury Ulonati, która za swój błyskotliwy debiut otrzymała w 2020 roku nagrodę Akademii Francuskiej. Bernadette Pécassou („Czarownice z Baskonii”), dziennikarka i realizatorka telewizyjna z zawodu, zdobyła popularność powieściami, w których stara się przywrócić kobietom właściwe miejsce w historii.

W 2023 roku w Collection Nouvelle powróci Antoine Laurain, którego „Kwiaty z cukru” zapoczątkowały serię i spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem czytelników. „Le chapeau de Miterrand” tego autora to powieść z elementami groteski, w której przypadkowo pozostawiony przez prezydenta kapelusz kolejno zmienia właścicieli i odmienia ich życie. Pojawią się też nowi ciekawi autorzy. Thomas B. Reverdy, diagnozujący w swojej twórczości zagrożenia współczesnego świata, w rozgrywającej się na północy Norwegii powieści „Climax” porusza temat katastrofy klimatycznej. Karine Tuil, nagradzana i tłumaczona na wiele języków autorka, w „L’Invention de nos vies” pisze o sukcesie opartym na oszustwie i „skradzionej” tożsamości (powieść znalazła się w finale Nagrody Goncourtów). W Collection Nouvelle ukaże się też głośna powieść „La Chaleur”, którą Victor Jestin zadebiutował jako dwudziestopięciolatek.

Oprócz wymienionych tytułów planowane jest m.in. wydanie kolejnej (skandalicznej!) książki Amélie Nothomb oraz imponującej powieści, która polskim wyborem została wskazana jako najlepszy francuski utwór prozatorski roku 2022.

Wydawnictwo Nowe, którego nakładem ukazuje się Collection Nouvelle, jest literackim imprintem NOWELI, która od ponad trzydziestu lat oferuje polskim czytelnikom nowoczesne publikacje do nauki języków obcych, zwłaszcza romańskich.

Kategorie: Literatura