Marek Sygacz, Reżim ciszy. Wojna o Ukrainę

Przegląd

Ta wojna nie zaczęła się 24 lutego 2022 roku. Trwała już od co najmniej ośmiu lat i była kroczącym procesem skrupulatnie przygotowywanym przez Rosję Władimira Putina.

Kreml zaatakował, kiedy miał pewność, że tak zwany Zachód oswoił się z ukraińskimi demonami i przestał zwracać uwagę na konflikt na wschodzie kraju. Jako reporter obserwowałem aneksję Krymu a potem wydarzenia na Donbasie w różnych aspektach, po obu stronach frontu
Teraz chcę o tym opowiedzieć historiami ludzi i obrazami, które zostały mi w głowie.

Marek Sygacz – dziennikarz i reporter od 17 lat związany z Telewizją Polsat. Na co dzień opracowuje materiały dla programów informacyjnych „Wydarzenia”. Od 2014 roku przygotowuje także reportaże i filmy dokumentalne z rejonów objętych konfliktami zbrojnymi. Pracując na froncie w ukraińskim Donbasie, a także po stronie separatystów, dla Polsat News zrealizował reportaże: Reżim ciszy, Gruz 200 Gruz 300, Republika, Zachód oraz Donbas. Zapomniana wojna. Za ten ostatni otrzymał III nagrodę na festiwalu Sztuka Faktu w 2017 roku oraz nagrodę za najlepszy zagraniczny film dokumentalny na Międzynarodowym Festiwalu Kino i Ty w Mariupolu w Ukrainie. Na Bliskim Wschodzie, w Iraku i Syrii powstały filmy Rakka (Nominacja do Grand Press 2017 oraz Mediastory), Daesh oraz całkowicie autorski film Afrin. Zdradził nas świat, które otrzymały nagrody na międzynarodowych festiwalach filmów dokumentalnych. Od 2014 roku prowadzi kanał na YouTube „Strefa Konfliktu”.

Kategorie: Literatura
Tagi: Post Factum