German Design Awards 2023 dla Bioteki w Lublinie

German Design Awards 2023 dla Bioteki w Lublinie

Przegląd

Projekt biblioteki publicznej w Lublinie “Bioteka”  zdobył  nagrodę German Design Awards 2023 | Excellent Architecture – Interior Architecture. To kolejne międzynarodowe wyróżnienie dla tej biblioteki. Dotychczas została uhonorowana nagrodami:

European Property Awards 2021-2022 “Best Public Service Interior Poland”
A’ Design Award 2022 “interior Space and Exhibition Design”

W sierpniu 2021 roku, na dorocznym zjeździe IFLA Bioteka została nominowana w konkursie na najlepszą bibliotekę na świecie. Zdecydowana większość ocenianych w konkursie bibliotek miała budżety na poziomie nawet 100-200 mln euro, a w przypadku Bioteki budżet prac budowlanych wyniósł 1,6 mln zł.

Inspiracją przy projektowaniu Bioteki była rewitalizacja sąsiadującego z nią Ogrodu Saskiego. Wnętrza nowej placówki są jego naturalną kontynuacją. W tym celu przy wyborze materiałów zdecydowano się na drewno, beton (współczesny kamień) oraz duże ilości zieleni.

Sam lokal ma ciekawą historię i jest dobrze znany mieszkańcom Lublina. W latach ’60 powstała tu Karczma Słupska, która na przestrzeni lat stała się kultowym miejscem na mapie miasta. Po upadku PRLu restaurację zamknięto a budynek przez wiele lat pozostawał pusty. Pojawiały się nowe pomysły na zagospodarowanie a oczekiwania społeczne rosły. Z tymi oczekiwaniami musieli zmierzyć się projektanci i osoby decyzyjne. Postanowiono, że powstanie wyjątkowe miejsce – funkcjonalna i nowoczesna biblioteka z przestrzenią, którą w różnorodny sposób będą mogli wykorzystać kreatywni bibliotekarze – czytamy na stronie ŚwiatBibliotek.pl.

 

 

 

źródło sbp.pl

Kategorie: Biblioteki
Tagi: Bioteka