Stanisław Jaworski, “Piszę, więc jestem” O procesie twórczym w literaturze

Przegląd

Stanisław Jaworski
„Piszę, więc jestem”
O procesie twórczym w literaturze
Seria: Inventio

ISBN: 978-83-233-5120-7
Liczba stron: 146
Format: 15,8×23,5 cm
Rok wydania: 2022
Data premiery: 26.10.2022

 

 

Człowiek schylony nad białą kartką papieru. Skupiony i milczący, skupiony tylko na tym, co rozgrywa się pomiędzy nim a nienadchodzącym słowem. To jeden z trwałych motywów europejskiej wyobraźni.

Milczenie jest tu oczekiwaniem na trans, na SŁOWO, które ma go nawiedzić, które przyjdzie lub zostanie zesłane. Chodzi właśnie o pierwszy impuls, o to, aby – jak przez katodę – zaczęły przebiegać drgania, prąd, wytrącający to, co niepotrzebne, aby myśli i słowa zaczęły płynąć własnym, czystym nurtem.

Kim jest ten człowiek? Jego praobraz to zapewne szaman, czarownik oddzielony od całego świata, samotny, w upojeniu oczekujący, aby podjąć swój obrzędowy taniec, modlitwę, ekspresję. To kapłan wśród ciszy wiernych szukający słów, którymi ma za chwilę przemówić do nich – i do Boga. To śpiewak, jeszcze nieobecny, jeszcze wsłuchany w samego siebie – zanim uderzy w struny.
Stanisław Jaworski, „Piszę, więc jestem” (z Rozdziału I)

Drugie wydanie książki Stanisława Jaworskiego, opublikowanej po raz pierwszy w roku 1993, nie jest edycją jubileuszową, antykwaryczną, reprintową. Uzasadnia je przeświadczenie, że „Piszę, więc jestem” pozostaje nadal – po trzydziestu latach – książką ciekawą i inspirującą. Jest w niej pewna energia myśli i wyobraźni, którą warto dziś wykorzystywać.
Co stanowi siłę tej pracy? Najkrócej: intrygujące i integrujące wyznaczanie zakresu refleksji o procesie twórczym.
Mateusz Antoniuk (z Posłowia)

O autorze
Stanisław Jaworski (1934–2018) – teoretyk i historyk literatury, wybitny znawca awangardy polskiej i jej europejskich kontekstów, zasłużony edytor (m.in. pism Tadeusza Peipera). Związany przez ponad sześć dekad z polonistyką Uniwersytetu Jagiellońskiego: najpierw jako student, następnie uczony i nauczyciel akademicki, pełniący ważne uczelniane funkcje (m.in. dziekana i kierownika katedry), wreszcie professor emeritus aktywnie uczestniczący w życiu naukowym. Literaturę polską wykładał również na uniwersytetach francuskich (w Grenoble, Nancy i Lyonie). Współtworzył środowisko polonistyki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie, współredagował (także jako redaktor naczelny) czasopismo „Ruch Literacki”. Autor ważnych książek, słowników i artykułów  naukowych, poeta (w roku 2018 ukazał się tom jego wierszy zatytułowany Którędy).

www.wuj.pl