Malina Prześluga laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

W sobotę, 1 października w Teatrze Miejskim w Gdyni odbyła się gala finałowa 15. edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Jury w składzie: Piotr Dobrowolski, Justyna Jaworska (przewodnicząca kapituły), Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr wyłonili tegoroczną laureatkę. Zwyciężyła Malina Prześluga – autorka sztuki pt. „Jeszcze tu jesteś”. Pisarka otrzymała tę nagrodę po raz drugi.

O zwycięstwo w tegorocznej edycji konkursu walczyło pięć sztuk. Zostały one wyłonione spośród 210 nadesłanych zgłoszeń. Wśród finalistów znaleźli się: Michał Buszewicz z „Edukacją seksualną”, Magdalena Fertacz – autorka sztuki „Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979”, Mariusz Gołosz i jego „Pieśni piekarzy polskich”, Artur Pałyga z dziełem „Sandwichman” oraz Malina Prześluga, która napisała sztukę „Jeszcze tu jesteś”.

Podczas sobotniej gali wyłoniono również laureatów 9. edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego, dla młodych talentów krytyki teatralnej. Nagradzane są w nim najlepsze recenzje spektakli.

Do finału trafiły recenzje pięciu autorów. Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni powędrowała do Adriana Chmielewskiego. Jury doceniło, że laureat stworzył wnikliwe, ciekawe formalnie i interesująco napisane recenzje. Natomiast Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego otrzymała Wiktoria Tabak. Jak napisano w uzasadnieniu, jej teksty wyróżniały się wnikliwą analizą spektakli, znajomością tradycji teatralnej i zdolnością wiązania współczesnych wydarzeń z odniesieniami do historii. Wśród finalistów znaleźli się jeszcze: Paweł Kluszczyński, Martyna Szoja i Katarzyna Waligóra.

 

źródło: gdynia.pl

 

Kategorie: Nagrody