Zaproszenie na spotkanie z Philippe’em Sandsem, autorem książki “Szlak szczurów. Historia ucieczki nazistowskiego oprawcy”

Przegląd

W imieniu  Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Żydowskiego Muzeum Galicja zapraszamy serdecznie na wyjątkowe spotkanie z Philippe’em Sandsem, autorem książki Szlak szczurów. Historia ucieczki nazistowskiego oprawcy. Spotkanie odbędzie się 6 października, o godzinie 18:00 w siedzibie Muzeum przy ul. Dajwór 18 w Krakowie. Rozmowę z autorem poprowadzi Monika Ochędowska.

Sands opisuje losy Ottona Wächtera, zastępcy Hansa Franka, założyciela krakowskiego getta, odpowiedzialnego za śmierć setek tysięcy ludzi, w tym rodziny autora. Śledzimy wygodne życie jego i  jego żony Charlotty w Krakowie i we Lwowie w czasach okupacji. Razem z autorem obserwujemy desperacką ucieczkę tego nazistowskiego oprawcy, poznajemy niejasne związki z Watykanem i próbujemy rozwikłać zagadkę jego śmierci. W próbie dojścia do prawdy autorowi towarzyszy syn Wächtera, Horst, od lat przekonany o niewinności ojca.

Opisując historię Wachtera i jego rodziny, Sands udowadnia, że zmierzenie się z bolesną prawdą o najbliższych jest dla niektórych niemożliwe.

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie przez Macieja Zabierowskiego.

O książce:

Philippe Sands  Szlak szczurów. Historia ucieczki nazistowskiego oprawcy  

Książka wyszła w marce wydawniczej Bo.wiem/Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Data premiery: 5.05.2022

Link do książki: https://bowiem.wuj.pl/ksiazka/szlak-szczurow#oprawa-miekka-ze-skrzydelkami

Philippe Sands jest profesorem prawa w University College London i czynnym adwokatem w Matrix Chambers. Często występuje przed trybunałami międzynarodowymi, uczestniczył w wielu najdonioślejszych sprawach ostatnich lat, dotyczących Augusta Pinocheta, Jugosławii, Rwandy, Iraku, Guantanamo, Czagos czy Rohingjów w Mjanmie. Napisał między innymi Lawless World i Torture Team. Za Powrót do Lwowa otrzymał Baillie Gifford Prize i British Book Awards w kategorii literatura faktu. Szlak szczurów uzyskał status bestsellera „Sunday Times”.

O książce Szlak szczurów napisali między innymi:

„Hipnotyzująca, wstrząsająca i przykuwająca uwagę”.  John le Carré, mistrz powieści szpiegowskich, autor książek Wierny ogrodnik i Nocny recepcjonista

„Doskonale opowiedziana historia i świetnie przeprowadzone badania historyczne”. Antony Beevor, historyk, autor II wojny światowej i Stalingradu  

„Książka pełna zwrotów akcji i intryg, przypominająca gęstością i tempem powieści Johna le Carré. […] Jest pełna żywych opisów, a Sands wnosi do niej ten sam niesamowity rozmach narracyjny”.  Literary Review”

„Zapierająca dech, porywająca i koniec końców druzgocąca. Philippe Sands dokonał rzeczy niewyobrażalnej: spojrzał rzeźnikowi prosto w oczy i opowiedział jego historię, a nie drgnęła mu przy tym nawet powieka”. Elif Shafak, autorka bestsellerowej książki 10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie

Kategorie: Historia, Wydarzenia