Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier już jutro

Jutro rozpoczyna się  33.edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier istnieje od 1991 roku i jest jedną z największych tego typu imprez w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Do 1998 roku funkcjonował jako Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu. MFKiG to przede wszystkim miejsce spotkań twórców i miłośników sekwencyjnych historii obrazkowych oraz elektronicznych mediów interaktywnych. 30. edycję festiwalu, zorganizowaną w 2019 roku w łódzkiej hali Expo-Łódź, odwiedziło ponad 20 tysięcy osób.

Gośćmi tegorocznej edycji wydarzenia są m.in.: Kim Jung Gi (Korea Południowa), Greg Rucka (USA), Tiitu Takalo (Finlandia), Simon Spruyt (Belgia), Ingo Römling (Niemcy), Miguel Valderrama (Hiszpania), Jonas Scharf (Niemcy) oraz Nico Tamburo (Włochy), a z polskich twórców: Zbigniew Kasprzak i Grażyna Fołtyn-Kasprzak, Rafał Skarżycki i Tomasz Leśniak, Przemysław Truściński, Jakub Rebelka, Hubert Ronek i Jakub Syty, Bartosz Minkiewicz, Marek Oleksicki i Wiesław Skupniewicz, Anna Krztoń, Łukasz Wnuczek, Magdalena Kania, Maciej Kur, Sławomir Kiełbus, Piotr Bednarczyk, Mieczysław Fijał, Jacek Rembiś, Berenika Kołomycka, Kajetan Wykurz, Robert Sienicki, Maciej Jasiński, Krzysztof Trystuła, Zvyrke, Piotr „Śmiechosław” Wojciechowski, Tomasz Kontny, Piotr Nowacki, Rafał „Otoczak” Tomczak, Ryszard Dąbrowski, Tomasz Grodecki i Rafa Jankowski, Grzegorz Weigt i Marcin Bałczewski, Iza i Piotr Miklaszewscy oraz Filip Sułkowski i inni.

Program festiwalu zbudowany jest z wielu elementów. Do najważniejszych należą:

Strefa komiksu: spotkania z rysownikami i scenarzystami komiksów, wydawcami i znawcami tematu. Na festiwal co roku przyjeżdża ponad stu artystów z Polski i zagranicy.

Strefa gier: turnieje w gry „pecetowe” i konsolowe; turnieje, nauka i wolne granie w planszówki, spotkania z twórcami i wydawcami gier oraz badaczami tematyki gamingowej.

Strefa targowa: na festiwalowych stoiskach, oprócz nowości, można kupić stare i nowe komiksy z całego świata, gadżety, gry i książki. W części targowej wystawiają się też producenci profesjonalnego sprzętu dla grafików.

Międzynarodowy konkurs na krótką formę komiksową: najważniejszy w Polsce konkurs dla twórców komiksu. Artyści przysyłają do Łodzi prace o dowolnej tematyce, których objętość nie przekracza 8 stron. Komiksy pokazywane są na wystawie, a wybrane trafiają do festiwalowego katalogu. Najlepszą pracę jury nagradza statuetką Grand Prix. Przyznaje też trzy kolejne nagrody oraz trzy wyróżnienia.

Wystawy: w zależności od roku – jest ich od kilkunastu do niemal trzydziestu.

Warsztaty i edukacja: zaproszeni na festiwal autorzy nie tylko spotykają się z publicznością, ale prowadzą też warsztaty rysunkowe i scenariuszowe, na których uczą posługiwania się językiem komiksu.

Strefa Star Wars: panele dyskusyjnymi, spotkania z ciekawymi gośćmi, wystawy – skierowane oczywiście do miłośników Gwiezdnych Wojen.

Strefa Manga Corner: wszystko dla wielbicieli komiksu japońskiego.

Cosplay: konkurs na najlepsze przebranie za postać ze świata komiksu, mangi, anime i gier.

 

Szczegółowy PROGRAM Festiwalu TUTAJ

 

 

Kategorie: Wydarzenia