Nagroda Kościelskich przyznana

Jury Nagrody Kościelskich w składzie Ewa Bieńkowska, Włodzimierz Bolecki, Anna Estreicher, Jens Herlth, Jerzy Jarzębski, Justyna Hanna Orzeł, François Rosset (przewodniczący), Tomasz Różycki, Aleksandra Wojda, Ewa Zając, Jan Zieliński postanowiło, że Nagrodę Kościelskich za rok 2022 otrzymuje Bartosz Sadulski za powieść Rzeszot, opublikowaną przez Książkowe Klimaty.

W uzasadnieniu czytamy:

Rzeszot. Biografia romantyczna to brawurowo napisana powieść o dziewiętnastym wieku, Enigmatyczna postać Pana Podedwornego, sarmacko-romantycznego zawadiaki i awanturnika, polskiego barona Muenchhausena, skupia wokół siebie nazwiska wielkiej i malej historii, bohaterów kolejnych powstań w kraju i różnych środowisk emigracyjnych, a także pionierów galicyjskiego przemysłu naftowego. Sadulski rozprawia się ze swada zarówno z romantycznymi mitami, jak i ze stereotypami patrzenia na historie, daje popis erudycji, a zarazem bawi się wraz z czytelnikiem słowami, obrazami, porywającymi scenami. Świetna powieść.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 22 października 2022 roku w Miłosławiu (Wielkopolska), byłym majątku rodziny Kościelskich.

 

 

źródło Biblioteka Narodowa

Kategorie: HOT, Nagrody