Nominacje do Nagrody Conrada

Nominacje do Nagrody Conrada

Przegląd

Szalej Moniki Drzazgowskiej, Story Jones Krzysztofa Pietrali, Rzeszot Bartosza Sadulskiego, Miasto bajka Pauliny Siegień i Czarnolas Jagi Słowińskiej to książki nominowane do Nagrody Conrada za rok 2021. Gala wręczenia statuetki odbędzie się 30 października podczas Festiwalu Conrada. O tym, kto zwycięży, zadecyduje kapituła wspólnie z czytelniczkami i czytelnikami, którzy mogą oddać głos za pośrednictwem strony internetowej festiwalu.

Nagroda Conrada zostanie przyznana już po raz ósmy. Prestiżowe wyróżnienie przeznaczone jest dla debiutantów i ma na celu wspieranie autorek i autorów, którzy rozpoczynają pisarską karierę. Równocześnie nagroda zachęca wydawców do ciągłego poszukiwania nowych talentów.

Pierwsza z nominowanych, Monika Drzazgowska, została doceniona za książkę zatytułowaną Szalej wydaną przez Wydawnictwo Literackie. To historia wychowanej w konserwatywnej wsi bohaterki, która mierzy się z surową krytyką otoczenia i zmaga się z poczuciem niedowartościowania. Story Jones Krzysztofa Pietrali jest natomiast wyrafinowaną prozą poetycką opublikowaną przez oficynę Meth. Utwór nawiązuje do dzieł Jamesa Joyce’a i Adama Ważyka, a jednocześnie kwestionuje dziedzictwo awangardowej literatury. W zupełnie innej stylistyce, inspirowanej prozą dziewiętnastowieczną, utrzymany został Rzeszot Bartosza Sadulskiego wydany w Książkowych Klimatach. Biografia fikcyjnego bohatera, polskiego barona Münchhausena, jest równocześnie opowieścią o narodzinach i upadkach naftowych fortun, a także o państwie Habsburgów i romantycznych fantazmatach. Miasto bajka Pauliny Siegień to z kolei reportaż poświęcony Kaliningradowi, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne. W optyce autorki dawniejsza i bliższa historia łączy się ściśle ze współczesnością, tworząc wyjątkową atmosferę miasta i mentalność jego mieszkańców. Piąty z tekstów wyróżnionych przez kapitułę to wydany w Ha!arcie Czarnolas Jagi Słowińskiej. Miejscem wydarzeń tej baśni dla dorosłych jest senna wieś, a fabuła porusza temat straty i godzenia się z nią. Biogramy pięciorga nominowanych znajdują się na stronie internetowej Festiwalu Conrada.

Zgłoszeń do konkursu dokonywali wydawcy oraz same autorki i autorzy. Grono nominowanych wybrała kapituła, do której w tym roku dołączyli: Julia Fiedorczuk (pisarka, poetka, tłumaczka i wykładowczyni), Monika Ochędowska (dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”), Olga Stanisławska (eseistka, kuratorka i autorka reportaży) i Błażej Warkocki (krytyk literacki i wykładowca). Wśród jurorów są także związani z festiwalem od lat: Urszula Chwalba (dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada), Grzegorz Jankowicz (dyrektor programowy Festiwalu Conrada) i Joanna Szulborska (teatrolożka, nauczycielka akademicka i menedżerka kultury). Przewodniczącym kapituły jest profesor Michał Paweł Markowski (teoretyk literatury i dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada).

O tym, kto zwycięży w konkursie, zadecydują zarówno głosy kapituły, jak i publiczności. Odpowiedni formularz jest dostępny na stronie festiwalu, a głosowanie potrwa do 29 października.

 

źródło conradfestival.pl

 

Kategorie: Nagrody