Miron Białoszewski patronem 8. Festiwalu Stolica Języka Polskiego

W dniach od 7 do 13 sierpnia w Szczebrzeszynie i Zamościu odbędzie się 8.edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Patronem wydarzenia będzie Miron Białoszewski. który w tym roku obchodziłby setne urodziny.

„Codziennie będziemy rozmawiać o poecie i pisarzu, nowych książkach, które wychodzą, o dyskusjach wokół tej postaci (…) Będzie sporo premier w tym roku: nowa powieść Filipa Zawady, nowa powieść Sylwii Chutnik, a także pierwsze spotkanie wokół książki Barbary Sadurskiej +Czarny hetman+”- wyliczyła PAP kuratorka głównego programu festiwalu Justyna Sobolewska.

W związku z sytuacją zza wschodnią granicą, na festiwalu będą obecne również pisarki ukraińskie m.in. Oksana Zabużko, Tamara Duda. „Będziemy też rozmawiać o poezji ukraińskiej ze znakomitym tłumaczem Marcinem Gaczkowskim i poetą Bogdanem Zadurą. Będziemy też rozmawiać o nowej książce Ziemowita Szczerka o Lwowie” – zaprosiła Sobolewska.

Festiwal rozpocznie się 7 sierpnia w Zamościu, a od 8 do 13 sierpnia przeniesie się do Szczebrzeszyna. Gośćmi imprezy będą także m.in. Małgorzata Rejmer, Paweł Sołtys, Wojciech Bonowicz, Anna Dziewit-Meller, Anda Rottenberg.

Organizatorzy zapraszają w tym roku również na pasmo poświęcone Śląskowi. „Śląsk – zadziwiające zagęszczenie niewypowiedzianych historii. A może żadna historia nie potrafi wypowiedzieć tego miejsca. Może Śląsk to raczej stan świadomości. Jeśli tak, to nic lepiej od literatury nie potrafi się z tym zmierzyć” – zaprosił do Szczebrzeszyna kurator pasma Śląsk prof. Ryszard Koziołek.

Podczas 8. Festiwalu Stolica Języka Polskiego odbędą się także wystawy, warsztaty, widowiska poetyckie, a także koncerty. Na otwarcie imprezy w Zamościu wystąpi Włodzimierz Nahorny m.in. z Magdą Umer. Z kolei na 11 sierpnia zaplanowano koncert Mikołaja Trzaski w 80. rocznicę Zagłady Żydów szczebrzeskich.

W trakcie festiwalu przyznana zostanie również Nagroda Człowieka Słowa i Nagroda Wielkiego Redaktora. Jak co roku dla najmłodszych przewidziano zajęcia z cyklu Mała Stolica Języka Polskiego.

Podczas zeszłorocznego Festiwalu Stolica Języka Polskiego odbyło się ponad 110 wydarzeń kulturalnych, w tym m.in. 28 spotkań autorskich, 15 koncertów, 3 wystawy, 10 cyklów warsztatowych. Organizatorem Festiwalu Stolica Języka Polskiego jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń, której misją jest upowszechnianie i wspieranie działań z zakresu kultury i sztuki.(PAP)

Kategorie: Wydarzenia