Na tatrzańskim szlaku literatury

Na tatrzańskim szlaku literatury znajdzie się blisko 30 autorów książek i ponad 20 wydawnictw – wezmą udział w rozpoczynającym się dzisiaj Zakopiańskim Festiwalu Literackim.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu swoją twórczość zaprezentują m. in.: Wojciech Bonowicz, Piotr Brysacz, Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska, Przemysław Corso i Marcelina Misztal, Maria Frycz Żółtek, Anna Janko, Tomasz Jastrun, Jacek Karczewski, Grzegorz Kasdepke, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Katarzyna Łoza, Monika Michaluk, Jędrzej Morawiecki, Maciej Pinkwart, Katarzyna Stoparczyk i Krzysztof Zajas.

Zakopiański Festiwal Literacki rozpocznie się otwarciem wystawy ilustracji książkowych Wydawnictwa Tatarak autorstwa czeskiego artysty Štěpána Zavřela w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem. Po tym wydarzeniu z najmłodszymi czytelnikami spotka się Katarzyna Stoparczyk – dziennikarka, autorką książek i reżyserka spektakli teatralnych. Podczas spotkania Stoparczyk zaprezentuje swoją najnowszą książkę zatytułowaną „Jak mieć w życiu frajdę”.

Na piątek zaplanowano m.in. 100-ten urodziny Białego Misia czyli jednego z symboli zakopiańskich Krupówek, postaci, która nieprzerwanie od 1922 r. pozuje na deptaku do zdjęć z turystami.

Na festiwalowej scenie zaplanowano dwa koncerty; w piątkowy wieczór wystąpi Hanka Wójciak, a w niedzielę przyznanie Literackiej Nagrody Zakopanego dla najlepszej książki popularyzującej Zakopane i Tatry, zwieńczy koncerty Mieczysława Szcześniaka.

W ramach cyklu związanego z wydarzeniami na Ukrainie odbędzie się między innymi spotkanie z Katarzyną Łozą, która wydała książkę pod tytułem „Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy”. Odbędzie się także spotkanie z autorami książki „Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie” Jędrzejem Morawieckim i Piotrem Brysaczem.

„Targi książki i spotkania z autorami to dodatkowy powód, aby przyjechać w lecie pod Tatry. Myślę, że każde wydarzenie, które propaguje literaturę niewątpliwie wpływa na czytelnictwo. Patrząc na mapę Polski to już wiele miast promuje się poprzez literaturę, a nasze wydarzenie należy do koalicji letnich festiwali literackich. Nasz festiwal będzie też wyjątkową okazją do spotkania twarzą w twarz, do rozmowy z autorami czy zdobycia upragnionego autografu, bo dwa lata obostrzeń pandemicznych pokazały, jak ważne są takie spotkania. Po przymusowych spotkaniach w sieci jesteśmy spragnieni kontaktu z innymi osobami. To ważne dla jednej jak i drugiej strony, czyli dla czytelników jak i pisarzy” – mówiła szefowa zakopiańskiej biblioteki.

Zakopiański Festiwal Literacki jest organizowany przez Miasto Zakopane, Miejską Bibliotekę Publiczną im. S. Żeromskiego.

 

 

źródło PAP

Kategorie: Wydarzenia