Pasmo literackie Festiwalu Kultury Żydowskiej 2022

Pasmo literackie Festiwalu Kultury Żydowskiej 2022

Przegląd

W dniach 24 czerwca – 3 lipca 2022 odbędzie się 31. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Największa prezentacja współczesnej kultury tworzonej przez Żydów na całym świecie, tradycyjnie będzie miała miejsce w przestrzeni krakowskiego Kazimierza – wciąż tętniącej życiem kulturalnym i artystycznym dzielnicy.

To trzecia edycja Festiwalu poświęcona żywiołom. Po ziemi i ogniu przyszedł czas na rozmowy o wodzie.

Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, po raz kolejny włącza się w wydarzenie i zaprasza do udziału w paśmie literackim, którego bezpłatne wydarzenia krążą wokół motywu przewodniego festiwalu:

Nowe legendy miejskie – dyskusja: Łukasz Barys, Olga Drenda, Igor Jarek, Elżbieta Łapczyńska| 26.06, godz. 16:00, Synagoga Tempel

Skąd się biorą legendy i dlaczego tak je lubimy? Co o nas mówią i w jaki sposób przetwarza je literatura najnowsza? Jakie legendy miejskie mają Pabianice, Katowice czy Kraków?

Próbą odpowiedzi na te pytania będzie dyskusja z udziałem autorki wyróżnionej Nagrodą Conrada książki Bestiariusz nowohucki – Elżbiety Łapczyńskiej, z laureatem literackiego Paszportu „Polityki” 2021 za prozatorski debiut Kości, które nosisz w kieszeni – Łukaszem Barysem oraz z autorem świetnie przyjętego przez czytelników zbioru opowiadań Halny – Igorem Jarkiem.

Cena milczenia – rozmowa z Anną Bikont i Konstantym Gebertem | 28.06, godz. 20:00, Namiot FKŻ

Anna Bikont opowie o swoim reporterskim śledztwie, które rzuciło nowe światło na losy żydowskich dzieci po Zagładzie. Jego efektem jest książka Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie. Natomiast Konstanty Gebert w książce Ostateczne rozwiązania opisuje wszystkie ludobójstwa współczesnego świata.

Od maja 1947 do sierpnia 1948 roku Lejb Majzels, pracownik Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, wyjeżdża w teren dwadzieścia osiem razy w poszukiwaniu pięćdziesięciorga dwojga dzieci, które przeżyły Zagładę i pozostają pod opieką Polaków. Każdy wyjazd skrupulatnie odnotowuje: o której wyjechał, o której dotarł, czy znalazł dziecko i za ile naród żydowski może je wykupić. Bo życie każdego żydowskiego dziecka ma cenę. Siedemdziesiąt lat później Anna Bikont powtarza próbę ich odnalezienia. Ale jak skłonić do wspomnień ludzi, którzy uciekli od przeszłości, niekiedy na koniec świata?

Konstanty Gebert śledzi z kolei historię ludobójstw ostatnich 120 lat, od wymordowania przez cesarskie Niemcy rdzennych mieszkańców Namibii, przez tureckie ludobójstwo Ormian, zbrodnie popełnione w Kambodży Czerwonych Khmerów oraz w Rwandzie i w byłej Jugosławii, aż po dokonujące się dzisiaj w Chinach wyniszczanie Ujgurów. Autor stawia pytania o źródła i konsekwencje tych zbrodni i czy (oraz jak) możemy powstrzymać kolejne, by hasło „Nigdy więcej” nie było pustym frazesem.

Żywioł rzeki. Czytanie wody: Wisła – Małgorzata Lebda, Rafał Siderski | 30.06, godz. 20:00, Namiot FKŻ

Pomysł wydawał się dość ekstremalny: pokonać biegiem ponad 1100 km wzdłuż największej z polskich rzek – od źródła do ujścia. Poetka, naukowczyni, ultramaratonka Małgorzata Lebda blisko 2 lata temu zaplanowała podjęcie tego wyzwania. Zrealizowała je pomyślnie we wrześniu 2021 roku. W ciągu 28 dni pokonała dystans 26 maratonów. Do tej przygody zaprosiła Rafała Siderskiego, artystę wizualnego, który opowiedział o całym przedsięwzięciu za pomocą obrazów. Był też jej suportem, masażystą, kucharzem… Jednym słowem – partnerem.

 

Pełen PROGRAM 31.FKŻ tutaj

 

Wykłady i spotkania będą również transmitowane na stronie www.31.jewsishfestival.pl

 

Kategorie: Wydarzenia

O autorze