Najbardziej przystępna książka o Powstaniu Warszawskim | “Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944”

Przegląd

CHCIELIŚMY BYĆ WOLNI
Powstanie Warszawskie 1944

Rafał Brodacki, Paweł Brudek, Paweł Ukielski, Katarzyna Utracka,
Michał Tomasz Wójciuk, Andrzej Zawistowski

Premiera 13 lipca 2022

Najbardziej przystępna i rzetelna książka
o Powstaniu Warszawskim,
jaka dotychczas powstała.

 

Gdzie znajdowała się najważniejsza w powstańczej Warszawie barykada?
Dlaczego przed „krową” należało chować się w bramie?
Kiedy Powstanie Warszawskie objęło Puszczę Kampinoską?

Na te i inne pytania odpowiadają historycy i historyczka z Muzeum Powstania Warszawskiego w książce „Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944” – przygotowanym przez najlepszych specjalistów kompendium wiedzy, które wyjaśnia skomplikowane losy jednego z najważniejszych polskich wydarzeń historycznych. To pozycja obowiązkowa zarówno dla miłośników historii Powstania, jak i dla osób, które dopiero chciałby dowiedzieć się, co wydarzyło się w Warszawie w 1944 roku.

To także znacznie więcej niż zbiór suchych faktów czy kartek z kalendarza. Zespół autorski, który stworzył tę publikację, nie tylko uczestniczył w opracowaniu ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego, lecz także miał bezpośredni kontakt zarówno z Powstańcami, jak i zwiedzającymi. Właśnie dzięki temu powstała tak bogata i różnorodna publikacja, zapewniająca szerokie i wieloaspektowe spojrzenie na temat powstania. Oprócz głównej narracji czytelnik znajdzie w niej „piguły” tematyczne, syntetycznie opisujące najistotniejsze problemy i prezentujące biogramy bohaterów wydarzeń. Całość dopełniają starannie dobrane fotografie, dokumenty, relacje i mapy ujęte w nowoczesnej szacie graficznej.

Od 18 lat celem Muzeum Powstania Warszawskiego jest popularyzowanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, m.in. młodych ludzi, staramy się przekazywać trudne kwestie i tematy w sposób nie tylko rzetelny, ale też przystępny i atrakcyjny. Jestem przekonany, że książka »Chcieliśmy być wolni« zainteresuje czytelników w różnym wieku i odsłoni przed nimi kulisy jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski.

Jan Ołdakowski,
dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie to 63 dni walki. Jednak historia Powstania nie skończyła się wraz z jego upadkiem. To jedno z wydarzeń kluczowych dla zrozumienia historii Warszawy, Polski, Europy Środkowej, a także II wojny światowej. Tłumaczy ono tożsamość miasta, które w 1944 roku zostało niemal całkowicie starte z powierzchni ziemi, wyjaśnia okoliczności powojennego zniewolenia Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej, jest również przykładem wspólnoty celów Niemców i Sowietów na drodze do unicestwienia polskiej niepodległości.

„Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944” z tekstami autorstwa Rafała Brodackiego, Pawła Brudka, Pawła Ukielskiego, Katarzyny Utrackiej, Michała Tomasza Wójciuka oraz Andrzeja Zawistowskiego w księgarniach od 13 lipca 2022 r.

Kategorie: Historia
Tagi: WAB