Statki i okręty – tajemnice, katastrofy, bitwy

Przegląd


Marynarze krążownika „Indianapolis”, który na swoim pokładzie dostarczył elementy amerykańskiej bomby atomowej, zginęli w powrotnym rejsie rozszarpani przez rekiny. Załoga żaglowca „Carroll A. Deering” znikła bez śladu, pozostawiając statek w idealnym stanie. Pracownicy pewnej włoskiej stoczni tak zbudowali luksusowy statek, że przewrócił się zaraz po zwodowaniu.

Historia żeglugi pełna jest dramatycznych historii, będących przykładem zarówno bohaterstwa marynarzy i oficerów, jak też zwykłej głupoty, tchórzostwa czy wyolbrzymionych ambicji. Dotyczy to także dowódców i konstruktorów jednostek, które w najlepszym razie okazywały się nieużytecznie, a bywało, że stawały się pływającymi trumnami pociągającymi na dno setki istnień.

Opisywane przez Andrzeja Kraśnickiego wydarzenia dzieli niekiedy sto lat. Autor, sięgając po historie z XIX i XX wieku, ukazał codzienne życie na morzu. Nie wydaje się ono monotonne i nużące, przeciwnie pełne jest nieoczekiwanych wydarzeń, zwrotów akacji, niebezpieczeństw. Okazuje się, że z wielu morskich tragedii nigdy nie wyciągnięto wniosków.

Wśród tych historii nie brak pokrzepiających opowieści o ludziach, którzy niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzili, jaką epokę reprezentowali, czy pracowali pod żaglami, czy pełnili służbę na okręcie podwodnym, wykazali się niezwykłą odwagą, pomysłowością, a niekiedy po prostu desperacją. Bo przecież najważniejsze to przeżyć i wrócić do portu.

Książka dostępna w księgarniach i na www.km.com.pl

Kategorie: Historia