Każde miasto skrywa jakąś zbrodnię. Do czasu…

Każde miasto skrywa jakąś zbrodnię. Do czasu…

Przegląd

 

„Córeńki” to drugi tom serii „Złe miasta”, w której areną zbrodni i siedliskiem wszelkiego zła stają się polskie metropolie. To kryminały z świetnie rozbudowaną warstwą obyczajową, a rozwiązanie zagadki zawsze kryje się w tajemniczej przeszłości. Każde miasto skrywa jakieś zbrodnie. Do czasu.

Tuż przed Bożym Narodzeniem znikają bez śladu dwie aktorki warszawskiego teatru. Ciało jednej z nich zostaje wkrótce znalezione w parku Szczęśliwickim. Zaniepokojony dyrektor, będąc pod wrażeniem umiejętności śledczych Alicji Ruckiej, prosi ją o pomoc. W zamian oferuje informacje, których Rucka poszukuje. Zaintrygowana dziennikarka opuszcza przysypany śniegiem Poznań i wkracza w artystyczny światek stolicy, w którym namiętności są silne, ambicje wygórowane, a motywacje nieczyste. Czy Ruckiej uda się na czas rozpoznać, co jest teatralną fikcją, a co prawdziwą rozgrywką?

W serii „Złe miasta” polskie metropolie ukazane zostały z perspektywy nieznanej zwykłym ludziom, a jedynie dziennikarska dociekliwość jest w stanie rozwiązać kryminalne zagadki. Autorka z precyzją opisuje kolejne wielkie miasta, chcąc jak najlepiej oddać ich historię, atmosferę i uczucia, jakie mogą wywołać w osobach je zwiedzających. Magdalena Szydeł przywiązuje wielką wagę do budowania realistycznych postaci i stara się kreować świat pełen niebanalnych bohaterów – szczególnie że zagadki kryminalne przeplatają się w tej serii z warstwą obyczajową. Nie są to zwyczajne kryminały – są to także powieści społeczno-obyczajowe i psychologiczne – a zawarte w nich wątki kryminalne są momentami jedynie pretekstem do opowiedzenia innych historii. Dla autorki szczególne znaczenie mają problemy związane z ludzką tożsamością i częstym brakiem akceptacji i tolerancji dla wszelkiej odmienności, i są to wątki, które stara się poruszać w swoich historiach.

 

 

 

 

Magdalena Szydeł – Kociewianka z urodzenia, poznanianka z wyboru. Polonistka w korporacji, kobieta w IT. Jeśli nie pisze, to czyta. W przerwach między jednym a drugim uwielbia tworzyć kolaże. Zadebiutowała w 2021 książką pt. „Krawiec”. To pierwszy tom serii „Złe miasta” z niepokorną detektywką śledczą Alicją Rucką. „Córeńki” to jej druga powieść, a zarazem kontynuacja serii, w której autorka ukazuje kobiece spojrzenie na zbrodnie.

 

 

Kategorie: Literatura