Zaproś tłumacza literatury do swojej szkoły!

Zaproś tłumacza literatury do swojej szkoły!

Przegląd

W ramach inicjatywy „Tłumacze w szkołach” Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku rusza nabór zgłoszeń od szkół, które chciałyby zaprosić tłumaczy do poprowadzenia warsztatów z uczniami.  

„Tłumacze w szkołach” to inicjatywa edukacyjna, w ramach której uczniowie szkół rozwijają swoje pasje językowe i poznają kulisy pracy tłumaczy literatury. Dzięki specjalnym lekcjom w formie warsztatów młodzież ma okazję poznać od kulis pracę tłumaczy. Teorię łączy się z pracą z tekstem, podczas której młodzi ludzie, często po raz pierwszy, dokonują przekładu tekstu literackiego i swoje wybory omawiają ze świetnymi praktykami języka.

W tegorocznej edycji projektu IKM zaprasza do udziału szkoły i klasy licealne z Gdańska i okolic, w których uczniowie uczą się języka angielskiego. Zainteresowane szkoły mogą wysyłać zgłoszenia na adres: ana.matusevic@ikm.gda.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. W zgłoszeniu należy wskazać:

  • dane szkoły wraz z adresem
  • wiek uczniów, którzy wezmą udział w warsztatach
  • języki obce, jakich uczą się uczniowie
  • preferowane daty i godziny warsztatów (powinny to być dwie następujące po sobie godziny lekcyjne).

Warsztaty z tłumaczem trwają 1,5 godziny (dwie następujące po sobie godziny lekcyjne). Udział szkoły jest bezpłatny, ale szkoła powinna zapewnić salę do przeprowadzenia warsztatów i w miarę możliwości komputer z rzutnikiem. Ilość miejsc dla szkół jest ograniczona.Inicjatywa „Tłumacze w szkołach” jest projektem realizowanym od 2017 roku – podczas wcześniejszych edycji, dofinansowanych z programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych” IKM zrealizował dziesiątki lekcji i spotkań młodzieży szkolnej z tłumaczami. Dodatkowym efektem projektu są przygotowane przez doświadczonych tłumaczy oraz pedagogów scenariusze lekcji, z których korzystanie w celach dydaktycznych (i niekomercyjnych) jest bezpłatne.

Więcej informacji o projekcie: www.tlumaczewszkolach.ikm.gda.pl

 

za Instytut Książki

Kategorie: Wydarzenia