Premiera najnowszego wydania książki „Na tropach Smętka”

Przegląd

Na tropach Smętka – słynny bestseller Melchiora Wańkowicza – to ponadczasowa relacja z wyprawy, jaką pisarz odbył w 1935 roku do ówczesnych Prus Wschodnich, czyli między innymi na tereny dzisiejszej Warmii i Mazur. Obok „Ziela na kraterze” i „Bitwy o Monte Cassino” to jedna z najlepszych książek mistrza polskiego reportażu.


W podróży towarzyszyła pisarzowi nastoletnia córka Marta, a efektem wyprawy był pasjonujący reportaż o życiu na tych ziemiach i ich mieszkańcach, uzupełniony historycznymi i politycznymi odniesieniami, sięgającymi niekiedy paru stuleci wstecz. I chociaż od premiery książki minęło ponad osiem dziesięcioleci, niewiele straciła ze swojej atrakcyjności. Można powiedzieć, że przewidział to sam autor, pisząc po latach, że „reportaż dobrze napisany zrasta się z duszą czytelnika”.

Na tropach Smętka doczekało się wielu wznowień. Niestety wszystkie powojenne edycje poddawano ostrej cenzurze i nieuprawnionej redakcji. W tym wydaniu staramy się przywrócić dawną formę tekstu i pełną, przedwojenną warstwę graficzną reportażu. W książce zostały wprowadzone liczne przypisy i objaśnienia, ukazujące kontekst historyczny, polityczny czy literacki wielu opisywanych wydarzeń, współcześnie nie zawsze już znanych czy zrozumiałych dla czytelnika.

 

Książkę można nabyć na www.km.com.pl

 

 

 

Kategorie: Literatura