Bestsellery Empiku 2021 – nominacje!

Przegląd

W 2021 roku klienci salonów Empik i Empik.com oraz użytkownicy aplikacji Empik, Empik Go, Empik Music, a także Empik Bilety i Going. poprzez swoje kulturalne wybory i zakupy oddali w plebiscycie blisko 50 milionów głosów. Ulubionych twórców polskiej publiczności poznamy 15 lutego podczas gali finałowej Bestsellerów Empiku 2021 transmitowanej na antenie TVN oraz streamingowanej w kilku kanałach społecznościowych. W trakcie wydarzenia zostaną również przyznane Literackie, Muzyczne i Filmowe Odkrycia Empiku – wyróżnienia dla artystów, którzy w minionym roku szczególnie zaznaczyli swoją obecność w świecie kultury, a ich twórczy fenomen doceniło eksperckie Jury. Kto ma szanse na statuetki?

Literackie eksperymenty, udane powroty i boom na rozwój osobisty
W 2021 roku miłośnicy książek z pewnością nie mogli narzekać na brak literackich atrakcji. Nominacje do Bestsellerów Empiku pokazują, że zachwyt wzbudzały eksperymenty ze słowem i konwencją takich pisarzy jak Bernardine Evaristo, Joanna Mokosa-Rykalska czy Jakub Żulczyk, a udane powroty zaliczyli weterani Bestsellerów, np. Nicholas Sparks, Stephen King czy B.A. Paris. Wiele działo się także w literaturze dziecięcej. Polscy autorzy nie unikali trudnych tematów, a rodzice chętnie sięgali po książki, które pomagały im rozmawiać z dziećmi o emocjach czy relacjach. 2021 rok przyniósł też dalszy wzrost zainteresowania książkami wspierającymi rozwój i poradnikami z różnych dziedzin, dlatego Empik włączył do nagród kategorię Rozwój osobisty.

Literatura popularna

W 2021 udane powroty zaliczyli ulubieńcy polskich czytelników i weterani Bestsellerów Empiku. Nominowana przez Was piątka to prawdziwi książkowi giganci. Zwycięzcę poznamy 15 lutego.

 

Rozwój osobisty

Włączając tę nową kategorię do Bestsellerów Empiku, podkreślamy ogromne zainteresowanie książkami z zakresu rozwoju osobistego. Boom na nie nieustająco trwa.

 

Literatura polska dla dzieci

W 2021 roku wiele działo się w literaturze dziecięcej. Polscy autorzy nie unikali trudnych tematów,
a rodzice chętnie sięgali po książki, które pomagały im rozmawiać z dziećmi o emocjach, a także po kontynuacje popularnych serii.

 

Audiobooki

Fani audiobooków szczególnie docenili w 2021 roku m.in. oryginalne seriale audio Empik Go z gwiazdorską obsadą: „Wilkołaka” na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza i „Grę Luizy” według scenariusza Anny Robak-Reczek. W zestawieniach najchętniej słuchanych tytułów w Empik Go coraz częściej goszczą podcasty, dlatego są kolejną kategorią świata cyfrowej kultury z dedykowaną im kategorią Bestsellerów. W ubiegłym roku szczególnym zainteresowaniem cieszyły się produkcje true crime oraz well-being.

Podcast

Na TOPkach najchętniej słuchanych treści audio w 2021 roku coraz częściej gościły podcasty. Listę nominacji do Bestsellerów Empiku w tej nowej kategorii zdominowały treści true crime.

Odkrycia Empiku zostaną przyznane już trzeci raz.

To wyróżnienia dla zdolnych artystów, którzy w minionym roku szczególnie zaznaczyli swoją obecność w świecie literatury, muzyki i filmu, a ich twórczy fenomen doceniło eksperckie Jury. Łączy ich odważna i oryginalna wizja artystyczna, zmieniająca optykę patrzenia na świat i wyznaczająca możliwe kierunki rozwoju rodzimej kultury. Nagroda przyczynia się do promocji tych twórców oraz poszerzenia grona ich dotychczasowych odbiorców – tłumaczy Ewa Szmidt-Belcarz, Prezes Grupy Empik.

Nominowanych w kategorii Literatura, którzy z wyjątkową wrażliwością opisują współczesny świat, wskazali Dominika Słowik, Witold Szabłowski, Marcin Meller oraz eksperci z Empiku Joanna Marczuk i Marcin Maćkiewicz. W Jury filmowym zasiadają Magnus von Horn, Maja Ostaszewska, Karolina Korwin-Piotrowska, a z ramienia Empiku – Agnieszka Stępień i Izabela Szymańska. Wspólnie wybrali pięć przykładów autorskiego kina o najwyższej wartości artystycznej. Natomiast świeżych, nietuzinkowych brzmień poszukiwało Jury w składzie: Hania Rani, Mela Koteluk, Marcin Wojciechowski oraz Anna Maria Żurek i Dominik Sadowski jako reprezentanci Empiku.

Specjalna Nagroda Publiczności

W tym roku po raz pierwszy w historii zostanie wręczona specjalna Nagroda Publiczności. Spośród wszystkich nominowanych w 12 kategoriach internauci wskażą jednego zwycięzcę – bestsellera bestsellerów, czyli najlepszą ich zdaniem kulturalną premierę 2021 roku. Głosowanie w aplikacji mobilnej Empik startuje 1 lutego i potrwa 10 dni. Warto uzasadnić swój wybór, ponieważ na autorów najciekawszych wypowiedzi czekają trzy podwójne zaproszenia na plan wielkiej produkcji telewizyjnej. Zwycięzcy spędzą ekscytujący dzień w towarzystwie największych gwiazd – od prób do samej gali Bestsellerów Empiku na żywo.
Gala. Nagrody. Kultura.
Do kogo powędrują statuetki Bestsellerów i Odkryć Empiku 2021, dowiemy się już 15 lutego podczas widowiskowej gali. To będzie porywająca opowieść o sile kultury i twórczego talentu. Transmisja wydarzenia na antenie TVN rozpocznie się o 20:15, natomiast o 19:45 wystartuje streaming online z relacją zza kulis, który będzie można śledzić na kanałach Empiku na Facebooku, Instagramie, TikToku i YouTube oraz na platformie Empik.com i w aplikacji mobilnej Empik. Po raz kolejny Empik szykuje zaskakującą oprawę muzyczną – tym razem we współpracy ze znanym producentem i aranżerem muzycznym Wojtkiem Urbańskim.

 

 

Kategorie: Nagrody