Europa dla początkujących

Przegląd

Książki graficzne dla dzieci o tolerancji, różnorodności i szacunku.

W 2019 roku Wydawnictwo RM otrzymało w ramach programu Kreatywna Europa dofinasowanie na realizację projektu Read, Meet, Explore: Becoming European for Beginners. W jego ramach wydaliśmy cztery wyjątkowe książki graficzne dla dzieci. Wszystkie opowiadają o fundamentalnych europejskich wartościach: szacunku, tolerancji, równości i różnorodności. Każdy z tomów stworzyli autorzy z innego państwa Europy, a historie bohaterów odmalowane są zarówno słowami, jak i na pięknych ilustracjach, które zachwycą dzieci i rodziców.

W trakcie trwania projektu szczególny nacisk położony został na podkreślenie pracy tłumaczy, zwłaszcza w obrębie mniej popularnych języków – stąd wśród wyselekcjonowanych do wydania książek znalazły się tytuły z Czarnogóry, Serbii, Słowenii czy Belgii (w języku niderlandzkim). To stwarza możliwość, aby zapoznać polskich czytelników z bogactwem literatury europejskiej i nie tylko anglojęzycznej.

Król, który zakazał ciemności
Autor: Emily Haworth-Booth
Tłumaczenie: Michał Zacharzewski

Był sobie chłopiec, który bał się ciemności. Nie ma w tym nic niezwykłego – bywa przecież, że dzieci boją się ciemności. Ten chłopiec był jednak księciem i kiedy został królem postanowił raz na zawsze rozprawić się z ciemnością – wprowadził prawo, które jej zakazywało. Król, który bał się ciemności to opowieść o władzy, rewolucji i o tym, że aby docenić światło, potrzebujemy również ciemności.

Czarno-białe
Autor: Žiga X. Gombač
Ilustracje: Damijan Stepančič
Tłumacz: Marlena Gruda

Była sobie biała, biała rodzina, w białym, białym domu, w białym, białym mieście… Jedyne, co zakłóca ich białe i beztroskie istnienie, to lęk przed tym, co inne – przed tym, co czarne. Czy niespodziewane spotkanie zmieni ich światopogląd i doda białemu życiu trochę barwy? Czarno-białe to opowieść o tolerancji i ograniczeniach, które narzucają nam uprzedzenia. To historia o czarno-białym świecie, który rozpaczliwie potrzebuje kolorów.

Kobieta i chłopiec
Autor: Geerd De Kockere
Ilustracje: Kaatje Vermeire
Tłumacz: Agnieszka Bienia

To ona – olbrzymia, tajemnicza i straszna… mała, pełna niespodzianek, serdeczna… Czy i Ty odważysz się ją poznać? Kobieta i chłopiec to piękna i niepozbawiona dreszczyku opowieść o pokonywaniu uprzedzeń i narodzinach przyjaźni. Pełne magii artystyczne ilustracje zachwycą czytelników w każdym wieku.

Igor
Autor: Francesca Dafne Vignaga
Tłumacz: Ewa Nicewicz-Staszowska

Igor – tak ma na imię i to jedyna rzecz, którą o sobie wie. Nie ma rodziny i nigdy nie spotkał nikogo, kto wyglądałby tak jak on. Jak to możliwe? Może wystarczy poszukać? A więc tak! Przyszedł czas, by wyruszyć w podróż i odnaleźć swoje plemię! Jednak za każdym razem, kiedy Igorowi wydaje się, że już-już odnalazł rodzinę, okazuje się, że nie do końca pasuje… zawsze coś musi zmienić. Igor to historia o poszukiwaniu swojego miejsca na świecie, której bohater odkrywa, że wcale nie trzeba być jak inni, żeby odnaleźć szczęście. Można być zupełnie innym i czuć się z tym dobrze.

Do każdej z publikacji Wydawnictwo RM przygotowało bezpłatne zestawy ćwiczeń, aby ułatwić rodzicom rozmowę z dziećmi o zjawiskach omówionych w opowieściach. Na okładkach umieszczono kody QR, dzięki którym można ściągnąć pliki po polsku i ukraińsku, co umożliwi pracę z książkami także rodzicom nieposługującym się sprawnie językiem polskim.

www.rm.com.pl/