Departament Sprawiedliwości USA chce zablokowania zakupu przez Penguin firmy Simon & Schuster

Departament Sprawiedliwości USA chce zablokowania zakupu przez Penguin firmy Simon & Schuster

Przegląd

Zagrożona jest  transakcja o wartości 2,2 miliarda dolarów po tym, jak prokurator generalny złożył pozew antymonopolowy, twierdząc, że Penguin Random House „wywrze ogromny wpływ” na rynek wydawniczy. Według Amerykańskiego departamentu sprawiedliwości, który chce zablokowania umowy wydawniczej o wartości 2,2 miliarda dolarów, transakcja ta przekształciłaby branżę, a konsolidacja zaszkodziłaby autorom i ostatecznie czytelnikom.

Penguin Random House, należący do niemieckiego giganta medialnego Bertelsmanna, będący obecnie największym amerykańskim wydawcą, chce kupić nowojorską firmę Simon & Schuster, której autorami są m.in. Stephen King, Hillary Clinton i John Irving z firma telewizyjno-filmowa ViacomCBS.

Departament Sprawiedliwości złożył we wtorek pozew antymonopolowy w amerykańskim sądzie okręgowym dla Dystryktu Kolumbii w ramach pierwszej poważnej akcji antymonopolowej prowadzonej przez administrację Bidena, mówiąc, że umowa pozwoli Penguin Random House „wywierać nadmierny wpływ na to, które książki są publikowane w Stanach Zjednoczonych i ile autorzy otrzymują za swoją pracę”.

„Jeśli największy na świecie wydawca książek otrzyma pozwolenie na przejęcie jednego ze swoich największych rywali, będzie miał bezprecedensową kontrolę nad tą ważną branżą. Amerykańscy autorzy i konsumenci zapłacą cenę tej antykonkurencyjnej fuzji – niższe zaliczki dla autorów i ostatecznie mniej książek i mniej różnorodności dla konsumentów” – powiedział w oświadczeniu prokurator generalny Merrick Garland.

Zakup firmy Simon & Schuster ograniczyłby tzw. wielką piątkę, dominującą w amerykańskich wydawnictwach, w tym HarperCollins, Hachette Book Group i Macmillan, do czterech.

Transakcja wzbudziła zaniepokojenie pisarzy i konkurencyjnych wydawców. Authors Guild, organizacja pisarzy, oświadczyła, że ​​sprzeciwia się przejęciu, ponieważ będzie mniejsza konkurencja o rękopisy autorów.

Proponowane przez Penguin Random House przejęcie firmy Simon & Schuster następuje po dziesięcioleciach konsolidacji w branży wydawniczej. Same Penguin i Random House połączyły się niespełna dekadę temu, w 2013 roku. W ostatnich latach przejęcia nasiliły się, ponieważ wydawcy szukają silniejszej pozycji przetargowej z największym księgarzem w kraju, Amazon.com.

 

 

źródło The Guardian