Lucia Berlin, „Wieczór w raju”. Nowy tom opowiadań już w księgarniach

Przegląd

Lucia Berlin
„Wieczór w raju”
Opowiadania zebrane

Tłumaczenie: Dobromiła Jankowska

 

Już w księgarniach!

Wydany pośmiertnie zbiór opowiadań Lucii Berlin „Instrukcja dla pań sprzątających” z miejsca stał się literacką sensacją na całym świecie. Teraz w ręce polskich czytelników trafia nowy tom autorstwa arcymistrzyni krótkiej formy – „Wieczór w raju”.

Lucia, niech ją Bóg błogosławi, była buntowniczką i niezwykłą artystką, a w młodości tańczyła. Gdybym miał opowiedzieć jej historię, uznano by ją za realizm magiczny. Nie ma mowy, żeby ktoś w to wszystko uwierzył.
Mark Berlin, najstarszy syn Lucii

Lucia Berlin to artystka o talencie równie niezwykłym, co jej życiorys. Trzykrotna rozwódka, matka czterech synów, których wychowywała samotnie. Przez większość życia zmagała się z alkoholizmem, który pokonała dopiero w ostatnich latach. Nigdy nie była pełnoetatową pisarką, by utrzymać siebie i dzieci podejmowała się najróżniejszych prac. Może właśnie dlatego jej opowiadania są tak charakterystyczne – oszczędne, o poszarpanym rytmie, tak wiernie oddające prawdziwe życie, że aż niepokojące. „Wieczór w raju” to zbiór 22 z nich, starannie wybranych z dorobku pisarki. Raj w wykonaniu Berlin w niczym nie przypomina jednak hollywoodzkiej pocztówki, a widmo setek mikrokatastrof wisi nad nim nie tylko wieczorami.

Po śmierci Berlin stała się patronką każdej dziewczyny marynarza, każdej wyczerpanej matki, każdej marzycielki śniącej o biletach lotniczych. Każdej, która goni za tym, by kolejny raz złamano jej serce.
The New York Times

Wieczór w raju wskrzesza na nowo ten sam zachwyt, który pojawia się przy czytaniu Berlin po raz pierwszy.
Financial Times

Przygotuj się na to, że zakochasz się od nowa. To przebiegłe, piękne dzieło geniuszki formy.
Nylon

Wieczór w raju potwierdza, że Berlin jest jedną z bardziej niedocenianych pisarek swoich czasów.
Entertainment Weekly

 

Kategorie: Literatura
Tagi: Grupa Foksal, WAB