“Odosobnienie. Warsztaty w Arktyce” nagroda specjalna Fundacji Identitas

“Odosobnienie. Warsztaty w Arktyce” nagroda specjalna Fundacji Identitas

Przegląd

Fundacja Identitas ogłosiła konkurs dla polskich humanistów, pisarzy, filozofów, historyków. Na warsztaty za kręgiem polarnym pojedzie w marcu 2021 r. sześciu polskich autorów w wieku od 25 do 41 lat. Książka jednego z nich otrzyma Nagrodę Specjalną Identitas 2021. Laureata oczekuje też nagroda finansowa.

Zespół Ekspertów przeprowadzi zajęcia poświęcone myśleniu o odosobnieniu, samotności, oddzieleniu. Uczestnicy będą rozmawiać o twórczości w odosobnieniu z wyboru lub w przymusowej izolacji. O obcowaniu z kulturą samotnie, oddzielnie.  I o możliwych konsekwencjach tego wszystkiego.

Oddalona od siedzib ludzkich baza na wyspie Uløya zapewni niespotykane gdzie indziej warunki do refleksji i pracy twórczej. Uzupełnieniem nagrody, jaką są warsztaty i Nagroda Specjalna Identitas, będzie promocja dzieł uczestników warsztatów prowadzona przez Fundację i jej partnerów.

René Magritte, Kochankowie, źródło: Wikiart.org

Pobyt w osamotnionej bazie w Arktyce jest nie tylko ledwie powierzchownym pretekstem do refleksji w tych dojmująco bliskich dziś nam kwestiach. Warunki i sposób przeprowadzenia Warsztatów będą sprzyjać myśleniu i debacie o tym – zważywszy na zachodzące  w świecie przemiany – szczególnie interesującym i na nowo objaśnianym dziś zjawisku.

W dniu dzisiejszym Fundacja rozpoczyna przyjmowanie zgłoszeń. Autorów mogą zgłaszać działające na terenie RP wydawnictwa, piszący w języku polskim autorzy, pracownicy naukowi uczelni, redaktorzy naczelni czasopism i programów naukowych, kulturalnych, politycznych i społecznych, organizacje pozarządowe działające w sferze kultury oraz zarząd Fundacji. Autorzy mogą zgłaszać swoje osobiste kandydatury.

Termin zgłaszania autorów do tegorocznej edycji Nagrody Specjalnej Fundacji Identitas upływa 1 grudnia 2020 roku. Regulamin i inne informacje dotyczące konkursu można znaleźć na stronie Fundacji.

Zgłoszenia do konkursu oceni zespół w składzie: Renata Chołuj (pisarka, przewodnicząca Jury Nagrody Identitas), dr Wojciech Stanisławski (historyk, publicysta, krytyk, Muzeum Historii Polski), Marcin Cielecki (pisarz, laureat Nagrody Specjalnej Identitas 2020) oraz założyciel Fundacji Identitas, Tomasz Kaźmierowski.

Począwszy od roku 2014 Fundacja Identitas zasila humanistów stypendiami, a także, w ramach Nagrody Identitas, przyznaje corocznie autorom najlepszej polskiej książki roku nagrodę finansową w wysokości od 30  do 80 tysięcy złotych.

Kaźmierowski przypomniał podczas prezentacji pomysłu „Warsztatów w Arktyce” o efektach siedmioletniej już historii wspierania humanistów przez Fundację, w tym o kilkudziesięciu nagrodach finansowych i stypendiach. Wśród dotychczasowych laureatów i nominowanych do Nagrody Identitas znaleźli się między innymi Marta Kwaśnicka, Beata Halicka, Jarosław Marek Rymkiewicz, Maciej Pieprzyca, Jan Polkowski, Ryszard Kaczmarek, Krzysztof Koehler, Bogdan Podgórski, Radek Rak, Marcin Cielecki, Anna Janko, Agnieszka Kołakowska, Natalia Jarska, Stanisław Waltoś, Kazimierz Orłoś, Mariusz Urbanek i Przemysław Dakowicz.

W zeszłorocznej edycji Nagrody w warsztatach na  Uløyi , według wielu wcieleniu “królestwa świateł” Birkelanda, nagrodzonymi uczestnikami byli coraz bardziej rozpoznawalni twórcy przed 41. rokiem życia: Marcelina Szumer-Brysz, wspomniany Marcin Cielecki (Nagrody Identitas i nominacja do Wawrzynu Warmii i Mazur), Tomasz Herbich, Marcin Makowski (stypendium Edward R. Murrow), Radek Rak  (nagrody i wyróżnienia: im. J.Zajdla, im. J.Żuławskiego, ostatnio – Nike) i Paweł Rzewuski .

Regulamin konkursu dostępny jest na www.identitas.pl

 

 

źródło identitas.pl

Kategorie: Nagrody