Wrocławskie nagrody edytorskie Pióro Fredry i Dobre Strony zostaną przyznane w grudniu!

Wrocławskie Targi Dobrych Książek, które miały tradycyjnie odbyć się na początku grudnia, zostały w tym roku odwołane z powodu pandemii. To pierwsza taka sytuacja w historii targów. Mimo trudnych okoliczności organizatorzy postanowili jednak, że towarzyszące targom nagrody – Nagroda Edytorska Pióro Fredry i Nagroda Edytorska Dobre Strony – zostaną przyznane 14 grudnia.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek to niewątpliwie największe we Wrocławiu święto literackie, które tradycyjnie odbywa się w grudniu, w weekend poprzedzający mikołajki. Niestety w tym roku, z powodu pandemii, 29. Wrocławskie Targi Dobrych Książek zostały odwołane. Jednak towarzyszące im dwie ważne nagrody, Nagroda Edytorska Pióro Fredry (książki dla dorosłych) oraz Nagroda Edytorska Dobre Strony (książki dla dzieci) zostaną przyznane, choć w nieco innym niż co roku trybie. Zmianie uległ regulamin nagród. Do tej pory książki do obu konkursów mogli zgłaszać tylko wydawcy uczestniczący we Wrocławskich Targach Dobrych Książek. W tym roku będzie inaczej. Szczególna sytuacja i odwołanie WTDK wpłynęły na otwarcie tegorocznych konkursów dla wszystkich wydawców oraz na przedłużenie przyjmowania zgłoszeń do 16 listopada 2020 r.

Wydawcy mogą zgłaszać książki, które ukazały się pomiędzy listopadem 2019 r. a listopadem 2020 r. Listę książek nominowanych do obu nagród poznamy 4 grudnia, a 14 grudnia dowiemy się, kto zdobył Pióro Fredry i Dobre Strony. Nagrodzone wydawnictwa otrzymają po 20 000 PLN na wydanie kolejnej książki. Fundatorem nagród finansowych jest KGHM Polska Miedź S.A., natomiast organizatorem konkursów Wrocławski Dom Literatury.

Naszą misją, szczególnie teraz, jest wspieranie wydawców oraz wartościowej i reprezentującej wysoki poziom merytoryczny i edytorski literatury. Dlatego też cieszymy się, że Nagroda Edytorska Pióro Fredry i Nagroda Edytorska Dobre Strony zostaną przyznane również w tym roku – mówi Marta Kiewel z Wrocławskiego Domu Literatury.

Regulamin nagród oraz szczegóły można znaleźć na stronie: https://targiksiazki.wroclaw.pl/

Kategorie: Nagrody