Już w piątek rozpocznie się Festiwal Literacki Zebrane

Już w piątek rozpocznie się Festiwal Literacki Zebrane

Przegląd

Pandemia zmieniła wszystko, także Festiwal Literacki Zebrane. W tym roku, w jego ramach, zaplanowane jest tylko jedno spotkanie autorskie dziennie, ale każde ma być transmitowane online. Sponsorem wydarzenia jest TaniaKsiazka.pl, która jako jedna z największych księgarni internetowych w Polsce znakomicie się odnajduje w środowisku cyfrowym.

Tradycyjnie Festiwal odbędzie się w “Zmianie Klimatu” w Białymstoku. Potrwa od 4 do 9 września. Będzie to jego 11 odsłona. Jak mówią organizatorzy, zaczyna się druga dekada, czas więc na zmiany. Są one wprawdzie wymuszone względami bezpieczeństwa, ale niekoniecznie wyjdą imprezie na gorsze. W związku z koronawirusem należy wcześniej drogą elektroniczną (pisząc na adres zebrane.festiwal@gmail.com) zarezerwować bezpłatną wejściówkę na wybrane spotkanie. Zwykle literackie wieczory w “Zmianie klimatu” gromadziły tłumy, teraz część bywalców uczestniczyć będzie w wydarzeniu za pośrednictwem sieci. Łatwiejszy dostęp może natomiast sprawić, że Zebrane obserwować będzie większa grupa czytelników niż dotychczas.

Wokół przełomu
Bez zmian pozostaje natomiast wysoki poziom Festiwalu. W tym roku uświetni go pięciu gości zawodowo zajmujących się literaturą, wśród nich pisarze, reportażyści, krytycy. Po raz pierwszy nie znajdziemy w programie przy nazwiskach tytułu książki, wokół której toczyć się będzie dyskusja ani konkretnego tematu czy zagadnienia.

Zostawiliśmy tę kwestię otwartą, ponieważ przyszło nam organizować festiwal w bardzo dziwnych czasach i na pewno teraźniejszość, to z czym się teraz codziennie zderzamy, będzie wspólnym mianownikiem rozmów – mówi prof. Marek Kochanowski, dyrektor literacki festiwalu. – Wszyscy autorzy, których zaprosiliśmy dotykają w swojej twórczości tematu przełomu, końca epoki, katastrofy i zmiany. Piotr Śliwiński, literaturoznawca realizuje dla radia TOK FM wnikliwe podcasty o zaraźliwej poezji na czas zarazy. Katarzyna Boni, reportażystka pisząca o Azji ma na swoim koncie książkę o katastrofie elektrowni Jądrowej w Fukushimie. Powieść Tomasza Organka dotyczy oswojenia trwogi dzisiejszych czterdziestolatków. Max Cegielski z kolei napisał książkę pod znamiennym tytułem “Apokalipso”.

TaniaKsiazka.pl mecenasem
Festiwal Zebrane przez minioną dekadę zyskał rangę jednego z najważniejszych wydarzeń literackich w regionie, na dodatek ambitnego, adresowanego do wymagających i wyrobionych czytelników. Nie dziwi więc, że wsparła go TaniaKsiazka.pl., która żyje literaturą i z literatury.
TaniaKsiazka.pl jest mecenasem festiwalu. Podczas imprezy na stoisku księgarni będzie można kupić książki z tytułami autorów zaproszonych na Zebrane oraz najnowszymi pozycjami z literatury faktu i prozy polskiej.

Dlaczego od lat angażujemy się w festiwal? Bo jest to jeden z najlepszych festiwali literackich w naszym mieście, jedna z ważniejszych imprez kulturalnych. Co roku w “Zmianie Klimatu” pojawiają się zacni goście z naszej branży, dlatego nie może zabraknąć tam również nas. Sam festiwal zaś jeszcze bardziej zanurza się w wirtualny świat i przekaz, w którym my jesteśmy od dawna, możemy więc służyć pomocą – wyjaśnia Łukasz Kierus, współwłaściciel księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.

 

 

 

Kategorie: Wydarzenia