Ali Smith „Jesień”

Przegląd

Ali Smith
„Jesień”

 

Nominowana do Nagrody Bookera powieść najwybitniejszej współczesnej szkockiej pisarki.

Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski

 

Premiera: 3 września

Ali Smith jest geniuszem.
Alain de Botton

Szkocka kandydatka do Nagrody Nobla.
Sebastian Barry

 

„Jesień” to piękna, wzruszająca symfonia wspomnień, snów i ulotnych rzeczywistości.
„The Guardian”

Pasjonująca i druzgocąco aktualna lektura.
„Stylist”

Jesień. Dwoje starych przyjaciół, stuletni Daniel i urodzona w 1984 roku Elisabeth, patrzy zarówno w przyszłość, jak i w przeszłość w momencie, gdy Zjednoczone Królestwo podzielone jest wydarzeniami tego historycznego, wyjątkowego lata i szykuje się do brexitu. Ktoś zdobywa miłość, ktoś ją traci. Nadzieja kroczy ramię w ramię ze zwątpieniem. Tymczasem pory roku następują jedna po drugiej – jak zawsze…

„Jesień” to pierwsza odsłona cyklu „Pory roku”, w której Ali Smith zadaje nam pytanie: kim jesteśmy? Co buduje naszą tożsamość? To niezapomniana opowieść o starzeniu się, czasie i miłości.

Krytycy nazwali „Jesień” pierwszą „powieścią postbrexitową”.

fot. Sarah Wood

Ali Smith (ur. w 1962 roku w Inverness) – autorka wielu powieści, w tym najnowszego cyklu „Pory roku”. Za powieść „How to be both” zdobyła Baileys Women’s Prize For Fiction 2015, nagrodę Goldsmiths i Costa Novel of the Year 2014. Była nominowana do nagrody Orwella, Orange Prize i czterokrotnie do Nagrody Bookera (w tym za „Jesień”). Od wielu lat typowana jest do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Mieszka w Cambridge.

 

 

Kategorie: Literatura
Tagi: Grupa Foksal, WAB