Powstanie miłosny mural wszech czasów

Powstanie miłosny mural wszech czasów

Przegląd

Na Starym Mokotowie w Warszawie powstanie oryginalny mural literacki. Inspiracją projektu jest słynna powieść Gabriela Garcíi Márqueza. Odsłonięcie muralu – pod koniec sierpnia, tuż przed Big Book Festival 2020. Właśnie ruszyła zrzutka na realizację tego wyjątkowego pomysłu.

Na ścianie budynku przy ul. Dąbrowskiego 81, w którym na co dzień działa centrum innowacji literackich Big Book Cafe, w sierpniu tego roku powstanie wielki mural. Realizuje go artysta Mikołaj Rejs. Inspiracją projektu jest tytuł głośnej powieści „Miłość w czasach zarazy“ Gabriela Garcíi Márqueza i pochodzące z niej zdanie: „Na tym świecie nie ma nic trudniejszego od miłości”. Książkę wybrali czytelnicy w specjalnym plebiscycie ogłoszonym w lipcu. Wybór tytułu wskazuje na to, że mural będzie nie tylko odzwierciedleniem wielkiej miłości do dzieła kolumbijskiego noblisty, ale również zapisem czasu, w którym powstaje projekt. Teraz każdy może wziąć udział w zrzutce i wesprzeć realizację projektu.

Pomysł stworzenia muralu wyszedł od działającej w budynku przy ul. Dąbrowskiego 81 Fundacji „Kultura nie boli“. Organizator corocznego Big Book Festival, największego festiwalu literackiego w stolicy, przez cały rok prowadzi na Mokotowie prężne centrum innowacji literackich Big Book Cafe. Tu znani polscy i zagraniczni autorzy spotykają się z czytelnikami, odbywają się premiery i dyskusje o książkach, a także spektakle, koncerty, czytania – wszystko inspirowane znakomitą literaturą. Tutaj też odbędzie się część wydarzeń Big Book Festival 2020, którego hasłem jest CZYSTA MIŁOŚĆ # PURE LOVE. Odsłonięcie muralu na ścianie siedziby Fundacji nastąpi tuż przed rozpoczęciem festiwalu, zaplanowanego na 28-30 sierpnia 2020.

– Marzymy o tym, żeby literatura towarzyszyła nam w każdym momencie życia. Bo z nią wszystko jest piękniejsze – wyjaśnia Anna Król, prezes Fundacji „Kultura nie boli” i pomysłodawczyni projektu. – Mural literacki ma być interesującym, zaskakującym sposobem mówienia o literaturze. O jej mocy, oddziaływaniu, przyciąganiu. O emocjach, jakie budzi w ludziach. Cieszymy się, że mural powstanie w miejscu związanym z naszymi działaniami. Czyż nie będzie przyjemnie wypić kawę w Big Book Cafe patrząc na Florentina i Ferminę – bohaterów romansu wszech czasów, jak pisał o „Miłości w czasach zarazy“ Jerzy Pilch? Wspaniale będzie, jeśli przechodnie będą kojarzyli mural z naszymi działaniami. Ale też będą mogli patrzeć na niego jak na dzieło sztuki ulicznej – niezależne i wymowne.

Mural stworzy Mikołaj Rejs, artysta zajmujący się street artem, edukacją artystyczną oraz społeczną funkcją sztuki. Artysta brał udział w licznych festiwalach graffiti i street artu, tworzył projekty do albumów i dla czasopism o sztuce i fotografii, jest autorem niezwykle oryginalnych ilustracji i zachwycającej okładki zbioru piętnastu baśni ludowych z całego świata „Baśnie, których nie czytano dziewczynkom“ Myriam Sayalero (Wydawnictwo Dwukropek). Jego prace znajdują się min. w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Jest tegorocznym stypendystą Miasta Kraków w kategorii ,,Street art” – sztuka uliczna. Więcej o artyście: mikolajrejs.com, instagram.com/mikolaj_rejs

Partnerem merytorycznym projektu jest Street Art Doping. Na realizację muralu potrzeba 11 tys. złotych. Jego pomysłodawcy liczą na wsparcie wszystkich tych, którzy kochają książki i nieobojętna jest im estetyka miejskiej przestrzeni. Zbiórka środków potrwa do 27 sierpnia.

Projekt można wesprzeć finansowo na stronie: https://zrzutka.pl/ssu599

Kategorie: Wydarzenia