Rycembel, Boberek, Zieliński odwiedzą Wrocław z okazji literackiego święta

Rycembel, Boberek, Zieliński odwiedzą Wrocław z okazji literackiego święta

Przegląd

Eliza Rycembel fot.Philip Skraba (mat.pras.)

Poznaliśmy pierwszych czytających 9. edycji Europejskiej Nocy Literatury: wiemy już, że w literacką podróż (bo takie właśnie hasło przyświeca w tym roku ENL) zabiorą nas Eliza Rycembel, Jarosław Boberek i Andrzej Zieliński. Nadchodząca odsłona wydarzenia odbędzie się 29 sierpnia na osiedlu Powstańców Śląskich.

Jaroslaw Boberek fot. Dariusz Senkowski (mat.pras.)

Jak co roku, fragmenty dzieł europejskiej literatury usłyszeć będzie można we Wrocławiu w wykonaniu wybitnych polskich aktorek i aktorów. Eliza Rycembel to jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia – choć na ekranie debiutowała zaledwie 6 lat temu, to na koncie ma już tak głośnie role, jak te w nominowanym do Oscara „Bożym Ciele” Jana Komasy czy „Ninie” Olgi Hajdas, a już niedługo będzie można zobaczyć ją w tytułowej roli w biograficznym serialu „Osiecka”. Boberka i Zielińskiego znają zarówno widzowie kinowi, jak i telewizyjni, a ich wokale rozpoznać można z licznych występów dubbingowych. Z tą ostatnią działalnością kojarzony może być szczególnie Jarosław Boberek, który jest nie tylko lektorem i aktorem dubbingowym (wystąpił m.in. w takich animowanych hitach jak „Shrek”, „Madagaskar” i „Epoka lodowcowa”), ale i reżyserem dubbingu. Andrzeja Zielińskiego pamiętać możemy z dziesiątek ról teatralnych czy filmowych, choćby w tytułach takich jak „Chłopaki nie płaczą” (reż. O. Lubaszenko), „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (reż. M. Koterski) czy „Ziarno prawdy” (reż. B. Lankosz).

 

Kuratorem 9. odsłony wrocławskiego wydarzenia jest dziennikarz literacki i pisarz Max Cegielski.

Andrzej Zielinski fot. Gudejko Agencja (mat.pras.)

To właśnie on jest autorem koncepcji tematycznej Europejskiej Nocy Literatury 2020, która odbędzie się pod hasłem „Podróż”. Kluczem doboru tekstów nie będzie ani ich gatunek, ani data wydania – zamiast tego wybrane książki połączy motyw szeroko pojętej podróży, przemieszczania się, spaceru i wyprawy, zmiany miejsca pobytu, emigracji, ucieczki, turystyki, komunikacji.

Jak co roku, 10 wybranych przez kuratora fragmentów dzieł europejskiej literatury zinterpretowane zostanie na żywo przez 10 aktorek i aktorów w 10 wyjątkowych, na co dzień trudno dostępnych lokalizacjach .

Miejsca czytań rozsiane będą na osiedlu Powstańców Śląskich. Wydarzenie będzie odbywało się w tradycyjnej formule, jednak by zapewnić słuchaczom i słuchaczkom bezpieczne warunki uczestnictwa, czytania zorganizowane zostaną z uwzględnieniem wynikających z sytuacji epidemicznej wymogów sanitarnych.

 

 

Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji Europejskiej Nocy Literatury dostępne jest na stronie Stefy Kultury Wrocław pod adresem: StrefaKultury.pl/EuropejskaNocLiteratury oraz na Facebooku: facebook.com/ENLWroclaw.

Kategorie: Wydarzenia