Na wakacje – audiobook. Propozycje Audioteki na lato

Przegląd

Trzymające w napięciu kryminały i thrillery, klasyka fantastyki i autorskie podcasty. W sam raz do posłuchania w drodze na wakacje i w czasie leniwego leżakowania na plaży. Prezentujemy najlepsze audioprodukcje na wakacje od Audioteki.

Wakacje sprzyjają lekturze. Po książkę – także w wersji audio – łatwo sięgnąć, kiedy wygrzewamy się na plaży czy pijemy poranną kawę na patio z widokiem na góry. Przy bardziej aktywnym wypoczynku o kontakt z fizyczną książką jest trudniej. Kiedy wędrujesz przez leśne ostępy z plecakiem, przepływasz łodzią mazurskie jezioro czy robisz kolejną setkę kilometrów na rowerze – sięgnąć możesz jednak po audiobooka. Co na wakacje poleca Audioteka?

Kryminały i thrillery

“Czwarty zabójca mojego syna” – polskie true crime
Audioserial reporterski Marty Woźniak i Lesława Dobruckiego to efekt dziennikarskiego śledztwa trwającego dwa lata. W tym czasie przeprowadzili rozmowy z kluczowymi świadkami, przeczytali setki stron akt i dokumentów. Wszystko by dowiedzieć się, co dokładnie wydarzyło się w nocy z 27 na 28 stycznia 2002 roku. Właśnie wtedy do domu rodziny Kacprzaków weszło czterech zamaskowanych sprawców. Zabity został najmłodszy członek rodziny – 21-letni Radek. Choć wyrok w tej sprawie zapadł‚ i to dopiero po siedmiu latach, to nie rozwiał on wszystkich wątpliwości. Jedynie połowa ze sprawców znalazła się na ławie oskarżonych, z czego jeden z nich najprawdopodobniej jest niewinny.

“Głosy. Co słyszał morderca” – audioreportaż
W niedzielne popołudnie, 14 sierpnia 2011 roku na wyspie Jersey miała miejsce zbrodnia, która wstrząsnęła Wielką Brytanią i Polską. Damian Rzeszowski zabił 6 osób, w tym żonę oraz dzieci. Dlaczego? Ewa Winnicka i Dionisios Sturis szukają odpowiedzi na te pytania nie tylko na Jersey, małej wysepce u wybrzeża Francji, ale też w Bydgoszczy i Nowym Sączu. Konsultują się ze specjalistami i prawnikami, rozmawiają ze świadkami wydarzeń. Docierają do przyjaciół i rodziny ofiar. Trafiają do policyjnych archiwów i sądowych bibliotek. Wszystko po to, żeby znaleźć odpowiedź na pytanie “Dlaczego?”. W tej historii nie ma prostych odpowiedzi, jest za to wnikliwy obraz realiów emigracji i rzetelne dziennikarskie śledztwo.

“Lot 202” – pierwsza superprodukcja powieści Remigiusza Mroza
Podkomisarz Agnieszka Oliwa zostaje wezwana na miejsce odnalezienia zwłok. Doszło tam do spektakularnego samobójstwa czy wyjątkowo makabrycznej zbrodni? Tymczasem z Okęcia startuje samolot z premierem na pokładzie. Szybko okazuje się, że najprawdopodobniej nigdy nie dotrze do Toronto. Rozpoczyna się wyścig z czasem, a jedyną poszlaką jest chłopak, który niegdyś zaginął na krakowskich ulicach… W superprodukcji Audioteki grają m.in. Katarzyna Dąbrowska, Michał Żurawski, Rafał Zawierucha,Wojciech Malajkat i Krystyna Czubówna.

“Osiedle RZNiW” – thriller w rytmie hip-hopu
Najnowsza powieść Remigiusza Mroza w formie audioserialu opowiada o początkach lat dwutysięcznych. Wielkie blokowisko żyje w rytmie rapu i oddycha dymem z jointów. Żyjący w jednym z bloków chłopak dostaje smsa z nieznanego numeru. Następnego dnia okazuje się, że zaginęła dziewczyna z jego klasy. Zaczyna poszukiwania na własną rękę. W rolach głównych w produkcji Audioteki występują Antoni Królikowski, jako zbuntowany Deso, i Julia Wieniawa jako Żaba – koleżanka, która pomaga mu w poszukiwaniach. Poza nimi ważną rolę odegra Vienio, legenda polskiego rapu, jeden z założycieli Molesty Ewenement, który odpowiada w audioserialu także za muzykę.

Fantastyka

“Diuna” – posłuchaj, zanim zobaczysz
Absolutny klasyk literatury science-fiction autorstwa Franka Herberta. Tytułowa Diuna jest źródłem melanżu – substancji mającej niezwykłe właściwości, przedłużającej życie. To dzięki niej można odbywać dłuższe i dalsze podróże kosmiczne, a także przewidywać przyszłość. O Diunę, czyli planetę Arrakis zostanie stoczona walka. Rezygnacja jej rdzennych mieszkańców jest jednak tylko pozorna. “Diuna” w wersji do słuchania to prawie 30 godzin interpretacji wybitnego Krzysztofa Gosztyły. Warto zapoznać się z klasyką przed pojawieniem się jesienią nowej ekranizacji powieści, z Timothée Chalametem w roli głównej.

“Archiwum burzowego światła” – “audiocegła” na wakacje
Seria “Archiwum burzowego światła” Brandona Sandersona to pozycja dla tych, którzy lubią totalnie zagłębić się w wyimaginowanym świecie. Cztery części audiobooka trwają łącznie ponad 150 godzin! Chirurg, zmuszony do porzucenia swej sztuki i zostania żołnierzem w najbardziej brutalnej wojnie od niepamiętnych czasów. Skrytobójca, morderca, który płacze, kiedy zabija. Oszustka, młoda kobieta, skrywająca za płaszczem z kłamstw swoją prawdziwą naturę. Arcyksiążę, wojownik, owładnięty żądzą krwi. Świat może się zmienić. Ta czwórka jest kluczem do przyszłości. Jeden z nich może przynieść zbawienie. Drugi doprowadzi do zagłady.

“Wspomnienie o przeszłości Ziemi” – wydawniczy fenomen ostatnich lat
Chińska trylogia science-fiction, którą zachwycał się sam Barack Obama („Imponująca rozmachem ucieczka od rzeczywistości”). Tajny chiński projekt z czasów Mao przynosi przerażające konsekwencje kilkadziesiąt lat później. Początek XXI wieku – po serii samobójstw wybitnych fizyków śledztwo prowadzi do tajemniczej sieciowej gry “Trzy ciała”, której celem jest uratowanie mieszkańców planety zagrożonej oddziaływaniem grawitacyjnym trzech słońc. Świat tej gry nie jest jednak fikcją.

Podcasty

Brzmi jak Talk-Show – komediowy audioshow
Gospodarz – reżyser filmowy oraz członek Teatru Improwizowanego Klancyk, Maciej Buchwald – prowadzi niezobowiązującą rozmowę z zaproszonym gościem w towarzystwie muzyki, efektów dźwiękowych i żywej widowni. Wciągająca rozrywka na poziomie! Gośćmi dotychczasowych odcinków byli Filip Springer, Jerzy Bralczyk, Dorota Wellman, Jakub Żulczyk, Maria Peszek. Z racji epidemii nagrania na żywo zostały zawieszone, ale nadal jest w czym wybierać. Można pośmiać się do łez i zrelaksować.

Don’t give up oraz Sweet 90’ – muzyczne podcasty
Dziennikarka radiowa Anna Gacek tworzy dwa autorskie muzyczne podcasty w Audiotece. “Sweet 90’” to sentymentalna wycieczka w przeszłość. Do czasów diw wyciągających wysokie „C” na Titanicu, gardzącego sławą Kurta Cobaina oraz fenomenu Spice Girls. Z kolei w podcaście “Don’t give up” prezentuje piosenki, które dodają skrzydeł. Piosenki nadziei i siły. Piosenki do śpiewania na całe gardło i tańczenia, gdy nikt nie patrzy. Audycje w sam raz do posłuchania w drodze na wakacje albo… do poprawienia sobie humoru, gdy pogoda psuje nam wakacyjny wypoczynek.

 

Audioteka – platforma i aplikacja z produkcjami audio. Została założona w 2008 roku w Polsce przez Marcina Beme. Obecnie funkcjonuje w 11 krajach. Misją i hasłem Audioteki są “dobrze opowiedziane historie”, dlatego Audioteka nie ogranicza się jedynie do dystrybucji audiobooków, ale także tworzy własne audiobooki, podcasty, audioreportaże, audioseriale i superprodukcje. Największą zrealizowaną do tej pory superprodukcją jest “Upadek Gigantów” na podstawie prozy Kena Folletta, w której wzięło udział ponad 120 aktorów. Obecnie w Audiotece dostępnych jest ponad 8 tys. tytułów, czytanych przez ponad 2 tys. głosów, w tym najlepszych polskich aktorów, lektorów i dziennikarzy. Wszystkie audiobooki, superprodukcje, podcasty i audioseriale można znaleźć w aplikacji Audioteki dostępnej na iOS i Android. Subskrybenci usługi Audioteka Klub mają możliwość słuchania bez limitu specjalnie wyselekcjonowanego zestawu treści audio bez dodatkowych opłat.

 

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: audioteka