Już w sobotę festiwal Góry Literatury

Już w sobotę festiwal Góry Literatury

Przegląd

W dniach 11-18 lipca u podnóża Sudetów odbędzie się 6. odsłona festiwalu Góry Literatury, którego pomysłodawczynią była pisarka Olga Tokarczuk. Spotkania odbywać się będą głównie w plenerze, na terenie miasta i gminy Nowa Ruda, sąsiedniej gminy Radków oraz Wałbrzycha.

Festiwal Góry Literatury organizowany jest od 2015 r. głównie w mieście i w gminie Nowa Ruda u podnóża Gór Sowich i na Wzgórzach Włodzickich, w powiecie kłodzkim.

Organizatorami wydarzenia jest Stowarzyszenie Kulturalne Góry Babel oraz gmina Nowa Ruda, gospodarzami zaś Olga Tokarczuk i Karol Maliszewski. Menadżerką festiwalu jest Beata Kłossowska-Tyszka.

Festiwalowe wydarzenia odbędą się w mieście i gminie Nowa Ruda, na dziedzińcu Zamku Książ w Wałbrzychu oraz w Zamku Sarny w Ścinawce Górnej w gminie Radków i w samym Radkowie.

W ramach festiwalu zaplanowano kilkadziesiąt wydarzeń – spotkań autorskich, warsztatów literackich, wystaw, projekcji filmowych oraz koncertów. Gośćmi festiwalu będą m.in. historyczka i krytyczka sztuki Anda Rottenberg, literaturoznawca, były sekretarz Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek, reżyserka Jagoda Szelc, pisarz Zygmunt Miłoszewski, językoznawczyni Katarzyna Kłosińska oraz publicysta Edwin Bendyk.

Z czytelnikami spotkają się też Maciej Hen, Mikołaj Łoziński, Elżbieta Cherezińska, Joanna Lamparska, Wojciech Bonowicz, Jakub Kornhauser i Klementyna Suchanow. Rozmowy z gośćmi festiwalu przeprowadzą m.in. Irek Grin, Grzegorz Gauden, Michał Nogaś i Karolina Korwin-Piotrowska.

Podczas festiwalu odbędzie się także finał konkursu na recenzję literacką im. Tymoteusza Karpowicza z udziałem jurorów i laureatów. Konkurs jest wspólną inicjatywą Wrocławskiego Domu Literatury i Festiwalu Góry Literatury zainicjowaną w 2019 roku i ma na celu wspierać i promować młodą krytykę literacką.

 

 

za dzieje.pl

Kategorie: Wydarzenia