Letnie festiwale literackie odbędą się w planowanych terminach

Jak podała PAP Marta Szadowiak, sekretarz Koalicji z ramienia Literackiego Sopotu, Instytut Książki w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w czwartek wystosował rekomendacje dla festiwali literackich w czasie pandemii. Rekomendowane jest organizowanie wersji hybrydowych festiwalu offline/online, prowadzenie zapisów uczestników wersji offline, pozwalające kontrolować ich liczbę, zachowywanie pomiędzy uczestnikami bezpiecznego dystansu, a także zaproponowane przez Koalicję procedury w strefach sprzedaży książek. – czytamy na Onet.pl.

Serię letnich festiwali literackich rozpoczynają Izabelińskie Spotkania z Książką (5-7 czerwca). Bogdan Szczesiak, organizator festiwalu, uważa, że Spotkania będą swoistym poligonem dla całej Koalicji, wszystkich kolejnych festiwali. „Spotkania zaczynają się w piątek, 5 czerwca, jeszcze pod starymi rygorami sanitarnymi, które już od następnego dnia zaczynają być dla takich wydarzeń +luzowane+. Zatem nasze Izabelińskie Spotkania będą dosłownie i wielowymiarowo hybrydowe. Nie dość, że będziemy działali w dwóch porządkach ograniczeń sanitarnych, to od drugiego dnia całość festiwalu udostępniamy w całości online i offline. Do rozwiązania jest wiele szczegółowych kwestii. Co z podpisywaniem książek, w jaki sposób i czy w ogóle udostępniać publiczności catering i najważniejsze dla platformy online: jak wygrać konkurencję z ogromną ofertą bardzo różnych jakościowo wydarzeń kulturalnych, które wylewają się w ostatnich tygodniach z sieci?” – zastanawia się Szczesiak.

Piotr Duda, dyrektor Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, podkreślił w rozmowie z PAP, że Koalicja Letnich Festiwali Literackich już od marca pracowała z nastawieniem, że festiwale powinny się odbyć, w takiej czy innej formie. „Wielu rzeczy jeszcze nie wiemy, liczymy na to, że czerwiec przyniesie wiele zmian. Festiwal w Szczebrzeszynie postanowił, że 30 czerwca ogłosimy ostateczny program i formułę tegorocznej edycji. Mamy już cały siedmiodniowy program, goście potwierdzili obecność, jest przygotowany także bogaty program dla dzieci” – mówił Duda.

Podobnie sytuacja wygląda w Sopocie, gdzie zakończy się tegoroczna tura festiwali literackich. „Program mieliśmy dopięty już od początku maja, obecnie dostosowujemy godziny i miejsca do wymogów sanitarnych, ale także stref czasowych naszych kanadyjskich gości, aby przygotować się na dwa scenariusze – w zależności od otwartych granic i możliwości pobytu autorów w Sopocie” – wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, dyrektor festiwalu Literacki Sopot.

czytaj więcej Onet.pl

Kategorie: Wydarzenia