Opłata reprograficzna obejmie także tablety i smartfony?

Przegląd

Opłata reprograficzna jest doliczana do cen urządzeń i nośników służących do kopiowania treści np. skanerów, kopiarek, czystych płyt CD, a potem kierowana jest, poprzez organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, do artystów. Obecnie w Polsce pobierana jest od przestarzałych nośników i nie uwzględnia np. smartfonów i tabletów. Wicepremier Piotr Gliński pod koniec kwietnia w programie WP.pl przypomniał, że Polska jest jednym z ostatnich europejskich krajów, która nie ma zaktualizowanej opłaty reprograficznej i zapowiedział, że rząd tym się zajmie.

Pod listem z podziękowaniami dla wicepremiera podpisali się kilka dni temu Urszula Dudziak, Zygmunt Miłoszewski, Krzysztof Cugowski i Marek Kościkiewicz. – Dziękujemy za Pana poparcie dla urealnienia opłaty od czystych nośników. Ta decyzja bardzo pomoże polskiej kulturze. Jest ona szczególnie ważna dla twórców, artystów i pracowników kultury, zwłaszcza teraz, gdy wielu z nas z powodu pandemii zostało pozbawionych możliwości zarabiania – stwierdzili.

 

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tworcy-i-zaiks-popieraja-objecie-smartfonow-i-tabletow-oplata-reprograficzna-dziekuja-glinskiemu-za-poparcie

Kategorie: Wydarzenia